fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Národný bezpečnostný úrad Lipšica kryje. Popiera fakty o urýchlenej bezpečnostnej previerke

FOTO TASR

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) sa usiluje popierať fakt, že bývalý minister a kandidát na špeciálneho prokurátora Daniel Lipšic dostal bezpečnostnú previerku netradične rýchlo, informuje portál Topky. 

NBÚ popiera fakt, že by minister práce Milan Krajniak alebo ktokoľvek iný žiadal NBÚ o urýchlené vykonanie previerky. Uviedol to hovorca NBÚ Peter Habara. Krajniak ani NBÚ však nevysvetlili, načo vôbec Lipšic potreboval previerku, keď mal poskytovať ministerstvu spravodlivosti bežné právne služby.

Na urýchlené vykonanie previerky poukázal aj JUDr. Štefan Harabin: „So žiadosťou mu pomohol sused, minister práce Krajniak tak, že zneužil právomoc a s Lipšicom uzavrel fiktívnu zmluvu na spoluprácu v oblasti právnych služieb a práve na základe toho ministerstvo požiadalo o jeho previerku, hoci na túto pozíciu nie je potrebná. Previerku dostal v nezvyčajne krátkom čase za dva mesiace. Štandardne to trvá pol roka, v dôsledku preverovania enormného množstva informácii. Viem to, lebo ako podpredseda vlády som to absolvoval. Dôvod, prečo ju doposiaľ Lipšic ako jediný získal tak rýchlo, je prostý. Ak by ho preverovali klasickým spôsobom, nestihli by to do uzavretia kandidátky na špeciálneho prokurátora. To svedčí o tom, že niekomu v NBÚ veľmi záleží na jeho kandidatúre.“

Belousovová: „Lipšicovi ľudia obsadili dôležité pozície v štáte. Nech žije demokracia!“

K týmto tvrdeniam sa vyjadril aj riaditeľ NBÚ. „Medializovaná dĺžka previerky zodpovedá súčasnému časovému štandardu vykonávania bezpečnostných previerok na stupeň prísne tajné,“ tvrdí riaditeľ Roman Konečný. „Neprebehla žiadna neštandardná komunikácia. Žiadosť a podklady prišli poštou, respektíve elektronicky, osvedčenie bolo takisto prevzaté štandardnou cestou ako pri každom inom správnom konaní,“ dodal Konečný, informujú topky.sk.

Ani minister Krajniak, ani šéf NBÚ Konečný však neboli schopní vysvetliť, načo potreboval Lipšic previerku, keď mal ministerstvu sociálnych vecí poskytovať iba štandardné právne služby.

Harabin dáva Lipšicovu previerku cez Krajniakovo ministerstvo do pozornosti generálneho prokurátora Žilinku

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info