Vakcíny meškajú, no na Slovensku je ich v súčasnosti nevyužitých viac ako sto tisíc
26 | 01 | 2021 I Ivan Brožík

Viac ako 108-tisíc nevyužitých dávok vakcín je dnes na Slovensku. Je to približne o desaťtisíc viac, ako ich lekári za päť týždňov očkovania minuli.


Ministerstvo zdravotníctva podľa webu domov.sme.sk naznačilo, že stotisícovú rezervu si štát necháva, aby mal v časoch neistých dodávok vakcín dosť zásob na druhú dávku pre ľudí, ktorí už boli zaočkovaní prvou. Odborníci na očkovanie naopak podľa zdroja tvrdia, že síce chápu opatrnosť, ale čakali by odvážnejšiu, a najmä rýchlejšiu vakcináciu.

"Na Slovensku je podľa ministerstva spolu vyše 207-tisíc vakcín. Do pondelka zaočkovali podľa portálu korona.gov.sk 96 285 ľudí prvou dávkou, aj druhú zatiaľ dostalo 2669 ľudí. Doteraz tak minuli 98 954 dávok vakcín. Znepokojivé môže byť, že v medzitýždňovom porovnaní rastie počet nevyužitých dávok. V pondelok 18. januára ich bolo vyše 73-tisíc, teraz takmer o 35-tisíc viac. Problém môže byť okrem opatrnosti podľa odborníkov aj v manažovaní a logistike očkovania. Ešte minulý rok na toto riziko upozorňoval šéf pracovnej skupiny pre vakcíny na ministerstve, infektológ Pavol Jarčuška."

"Bojíme sa, že v budúcnosti nebudú dodávky vakcín v takej miere, ako očakávame, alebo sa z rôznych dôvodov zastavia," vysvetľuje (pre web domov.sme.sk - pozn.red. HD) matematik Richard Kollár, prečo si Slovensko necháva desaťtisíce nevyužitých vakcín v zásobe. Kollár sa venuje modelom šírenia koronavírusu.

Ministerstvo na otázku, prečo sa neočkuje viac, síce priamo neodpovedalo, ale jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová hovorí, že vakcinačné centrá "musia v týchto dňoch počítať aj s tým, aby mali druhú dávku pre zaočkovaných".

Vakcíny a očkovacie centrá
- Počet vakcín, ktoré prišli: 207 090

- Počet už zaočkovaných: 98 954

- Aktuálny rozdiel: 108 136

- Minulotýždňový rozdiel: 73 421

- Počet očkovacích centier: 34

- Počet očkovacích miest: 52

Zdroj: MZ SR, NCZI a SME

Koaliční poslanci Šipoš a Kollár pripúšťajú očkovanie ruskou vakcínou
24 | 01 | 2021 | editor01hd