HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Premiérovi nezáleží na názoroch ľudí, nastúpil vlastnú cestu k radikalizmu a extrémizmu

Fikcia / Fotomontáž (via TASR, Shutterstock)

Nie je to ani konšpiračné tvrdenie, ani hoax, ako sa zvykne na Slovensku o iných ako oficiálnych názoroch najnovšie hovoriť. Je to postreh zástupcu šéfredaktora média, ktorého názory doteraz brávali všetci politici vážne.

Tak ešte raz – „Matovič stratil dôveru občanov. Svojou politikou otvára cestu radikalizmu a extrémizmu“ – píše  na portáli trend.sk zástupca šéfredaktora Trendu Ronald Ižip.

Autor sa odvoláva na najnovší odkaz  z posledných prieskumov verejnej mienky. Tvrdí, že je jasný – „Igor Matovič ako premiér stratil dôveru veľkej väčšiny občanov Slovenska. V krajine, kde na hlase ľudí záleží, by nasledovala rekonštrukcia vlády.“ Keďže o nej premiér a jeho hnutie ani len nepripúšťa myšlienku, vyplýva z toho jediné – na „hlase ľudí“ tu absolútne nezáleží.

A zástupca šéfredaktora Trendu pokračuje – „presnejšie povedané, nezáleží mu (premiérovi – pozn. red. HD) na názore občanov, ktorí s ním a jeho pohľadom na svet nesúhlasia. Po desiatich mesiacoch Matovičovej vlády je takýchto občanov veľká väčšina.“

„Premiér svojim marketingom pred voľbami vytvoril očakávania, ktoré nedokázal naplniť. Zlyhali jeho sľuby o transparentnom vládnutí, odstránení klientelizmu či papalášstva. Naopak, do manažmentu krajiny a budovaní právneho štátu priniesol rozvrat,“ konštatuje v citovanom komentári Ronald Ižip.

Premiér Igor Matovič sa hral na štátnika. Večer prehovoril k národu

„V marketingovej kampani ale pokračuje aj po voľbách.“ Myslí si autor a doslova „natvrdo“ konštatuje, že „jeho (Matovičovým – pozn. red. HD)  najväčším zlyhaním je celoplošné testovanie, ktorým vytvoril očakávania, že epidémiu je možné dostať pod kontrolu. Mýlil sa, no miesto priznania chyby si vynútil jeho pokračovanie.“ A tu sa žiada konštatovať, že je dôvodný predpoklad tvrdiť, že určite nebude posledné.

Komentár ekonomického periodika pripomína, že „ekonomická situácia sa neustále zhoršuje a s ňou aj neistota ľudí. Premiér na neistotu reaguje chaotickými opatreniami a nízkou štátnou pomocou, čo ďalej znižuje dôveru občanov v štát. A zvyšuje ich frustráciu.“ A opäť sa odvoláva na padajúce preferencie koaličných strán a koalície, ktorá by dnes už nemala šancu poskladať ani len vládu s jednoduchou väčšinou.

Trend.sk konštatuje stručne a jasne: „Premiér svojou nekompetentnosťou otvára cestu čoraz väčšiemu radikalizmu a extrémizmu.“

Zároveň prichádza s nelichotivou víziou: „Je nepravdepodobné, že sa situácia do leta radikálne zlepší. Ekonómovia začali prudko znižovať ekonomický rast, dodávky vakcín sa oneskorujú, vznikajú nové mutácie, ktoré môžu efekt očkovania znížiť a proces boja s koronavírusom sa môže natiahnuť na roky.“

„V kritickej situácii Slovenska ale miesto zomknutej vlády vidíme hľadanie vinníkov a hašterenie politikov. A ďalší nebezpečný marketing lepších zajtrajškov. Celý svet bojuje s nepriateľom, ktorý je stále o krok vpred. Politický marketing ho neporazí. Poraziť však môže Slovensko, ak bude naďalej vytvárať nerealistické očakávania a chaos pre čoraz väčšie množstvo frustrovaných voličov.“ Varuje trend.sk.

A na záver už iba dodáva: „Prezentovať plošné testovanie ako niečo, čo dokáže už od februára radikálne uvoľniť epidemické opatrenia je nezodpovedné. O nič menším preháňaním nemusí byť ani prezentácia očkovania ako lieku, ktorý dokáže do leta koronavírus poraziť.“

Pellegrini: Nedôvera 60 percent je vysvedčením premiéra Matoviča

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info