fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Harabin: „Aj Belgický súd potvrdil, že pokuta za nenosenie rúška neplatí. Podajte odvolanie!“

Štefan Harabin dostal od ministra vnútra Romana Mikulca školenie z paragrafov o povinnosti nosenia rúška. Fotokoláž (via SITA)

Predseda politickej strany Vlasť Štefan Harabin dlhodobo tvrdí, že pokuty udelené za nenosenie rúšok, alebo za obmedzenie slobody pohybu, sú na Slovensku protizákonné. Už dávnejšie napísal aj vzor, ako sa proti nim odvolať. Najnovšie jeho argumentáciu potvrdil aj belgický súd. Napísal o tom na svojom facebokovom profile. 

„Už dlhodobo tvrdím, že Ústava platí aj za núdzového stavu. Podľa nej aj sloboda pohybu a pobytu i zhromažďovania sa, právo na súkromie, právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti nenosiť rúško sú zaručené. Môže byť obmedzené len zákonom prijatým a schváleným riadnym legislatívnym procesom v parlamente, ktorý má 150 poslancov a nie uznesením vlády a už vôbec nie vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva, kde práve pri absencii riadneho legislatívneho procesu sa ľahko sprítomní zjavne svojvôľa u jedného človeka (Mikas), alebo iba u 16 členov (vláda),“ píše Harabin.

Už dávnejšie exminister napísal, že pokutu rozhodne neplaťte a ľuďom radí, ako podať odvolanie a trestné oznámenie podľa dole pripojených vzorov dosadením aktuálnych osobných doplnení.

Harabin zverejnil manuál na odvolanie sa proti pokutám za nenosenie rúšok

Najnovšie to, podľa neho, potvrdil i belgický súd. V auguste bol muž pokutovaný za nenosenie rúška v Anderlechte. „Sudca Lionel Van Damme rozhodol že povinné nosenie rúšok vždy a všade je neprimerané okolnostiam a navyše porušuje základné právo slobody pohybu a pobytu. Rovnako povinné nosenie rúšok porušuje princíp rovnosti a princíp zákazu diskriminácie. Navyše dodal, že povinnosť nosiť rúška za žiadnych okolnosti nemôže byť ustanovená vládnymi dekrétmi, ale iba a len vo forme zákona a to pri zvážení všetkých okolností situácie.“

V Nemecku zase muž dostal pokutu cca. 250 eur za to, že ešte na jar 2020, počas tvrdého lockdownu, uskutočnil narodeninovú oslavu, kde pozval 7 kamarátov.

„Okresný súd v Thuringu vyslovene povedal, že rozhodnutie o tvrdom lockdowne je politicky katastrofálnym rozhodnutím, ktoré má znepokojivé následky na takmer všetky oblasti života ľudí. Rozhodnutie o tvrdom lockdowne prijala regionálna vláda. Súd vytkol práve to, že táto vláda absolútne nemá kompetenciu rozhodovať o obmedzovaní ľudských práv a slobôd, že to môže len a výlučne parlament. Zároveň uviedol, že takéto obmedzenia aké v čase jari 2020 boli zavedené absolútne sú nezodpovedne, pretože epidemiologická situácia vôbec nebola zlá. A navyše dodal, že také opatrenia aké sú prijaté v Nemecku predstavujú najkomplexnejší a najďalekosiahlejší útok na základne ľudské práva a slobody v histórii federálnej republiky a považuje tieto opatrenia za najhorší zásah do podstaty ľudskej spoločnosti.“

„Matovič s Mikasom a spol. nastolili v našej vlasti právnu anarchiu,“ varuje Štefan Harabin

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info