HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Nebezpečný syndróm detí po prekonaní covidu má už niekoľko prípadov aj na Slovensku

Na snímke klaunÈervený nos sa hrá s detskými pacientmi v novozriadenej izbe na hranie na detskom oddelení nemocnice Svet zdravia v Spišskej Novej Vsi 25. septembra 2015. Projekt Pekná nemocnica je spoloèná iniciatíva zamestnancov siete regionálnych nemocníc Svet zdravia. Jeho cie¾om je skrášli a zútulni prostredie pre pacientov, lekárov a zdravotné sestry. FOTO TASR - Oliver Ondráš

Detský syndróm po prekonaní covidu PIMS má už niekoľko prípadov aj na Slovensku. Vzácny syndróm sa prejavuje niekoľko týždňov po prekonaní covidu-19, sprevádzajú ho vysoké horúčky, vyrážky aj hnačky či vracanie, dokonca aj zápal srdcového svalu, informuje portál dennikn.sk.

Väčšina detí prekoná covid ľahko, niekedy so slabými príznakmi, ale často úplne bez nich. Zriedkavo sa však u nich prejaví pediatrický multisystémový inflamačný syndróm – PIMS. Ide o nebezpečné ochorenie, ktoré sa u detí objavuje dva a viac týždňov po prekonaní covidu.

Vysoké horúčky, vyrážky na pokožke, silný zápal spojiviek. Syndróm, ktorý sa objavuje u niektorých detí po prekonaní covidu, na jar pri prvej vlne vystrašil rodičov v New Yorku a potom po celom svete. Viacero nemocníc Denníku N potvrdilo, že sa syndróm objavuje už aj na Slovensku.

Toto nové ochorenie sa prvýkrát objavilo v polovici minulého roka vo Veľkej Británii, v Spojených štátoch amerických, Taliansku či vo Francúzsku.

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info