fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Fosílie najpôsobivejšieho predátora svojej doby boli objavené v Nemecku

žralok
Ilustračný obrázok / pixabay
Pozoruhodný objav takmer úplnej kostry žraloka z obdobia Jury dal vedcom nový pohľad na život na Zemi pred 150 miliónmi rokov. Mimoriadne dobre zachovaná fosília sa našla vo vápencovom útvare Solnhofen v nemeckom Bavorsku, ktorý bol tropickou lagúnou v období, keď bol tento pompézny žralok z dávnej minulosti Zeme jedným z najúspešnejších predátorov, informuje portál RT.

Fosília je pozostatkom žraloka Asteracanthus s dĺžkou viac ako 2,5 metra, ktorý podľa vedcov z neho urobil „obra“ medzi jurskými žralokmi. Títo predátori vládli moriach takmer 300 miliónov rokov. Boli vybavení 150 zubami ostrými ako britva, čo viedlo odborníkov k záveru, že boli nenásytnými požieračmi všetkého živého.

USA a Rusko – nepriatelia na Zemi, ale priatelia vo vesmíre

„Špecializovaný typ chrupu naznačuje, že Asteracanthus bol aktívnym predátorom živiacim sa širokou škálou zvierat. Asteracanthus určite nebol len jednou z najväčších rýb svojej doby, ale aj jednou z najpôsobivejších,“ uviedol paleontológ Sebastian Stumpf z Viedenskej univerzity.

Žraloky prežili dve hromadné vyhynutia spolu s dinosaurami na konci kriedového obdobia, asi pred 66 miliónmi rokov. Nález je taký cenný najmä preto, že skamenené kostry žralokov sú veľmi zriedkavé.

Trump omilostil desiatky ľudí vrátane svojho exporadcu Bannona

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info