fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Radačovský: vláda nevyrokovala s bankami pre občanov výhodnú pomoc pri odklade splátok

FOTO TASR

Europoslanec Miroslav Radačovský  podal podnet na Európsku komisiu  týkajúci sa následkov odkladu splátok úverov, ktorý slovenská vláda („Lex Korona“) vyrokovala so Slovenskou bankovou asociáciou  (SBA). Podľa europoslanca je nepravdivé tvrdenie vlády SR, že označenie „Covid 19“ v registri nemá vplyv na vnímanie prípadnej nižšej bonity klienta.

Radačovský tvrdí, že niektoré ustanovenia zákona “Lex Korona” sú nejasné a nezrozumiteľné. „Každý spotrebiteľ má právo na informácie a na ochranu svojich ekonomických záujmov. Pred podaním žiadosti o odklad splátok však veriteľ neposkytuje informácie o samotnom úvere. Žiadateľovi ich oznámi až o dva mesiace po podaní žiadosti o odklad splátok,“ upozorňuje europoslanec.

„Na riadne rozhodnutie o tom, či (banka) vôbec pristúpi k samotnému odkladu splátok úveru teda žiadateľ nemá vopred dostatok informácií. Práve v tom spočíva nekalosť upravená zákonom. Každý spotrebiteľ má právo na ochranu pred neprijateľnými podmienkami v spotrebiteľských zmluvách,“ podčiarkuje Radačovský.

JUDr. Radačovský odkazuje provokatérom: Zastupujem Lučanského rodinu bez nároku na odmenu

Radačovský upozorňuje, že záznam „Reštrukturalizovaný úver“ zostáva v úverovom registri ešte 5 rokov po zaplatení poslednej splátky úveru, čo môže spotrebiteľovi v budúcnosti spôsobiť problémy pri získavaní ďalších úverov. „Viaceré banky takémuto klientovi roky nebudú vedieť a chcieť poskytnúť žiadny úver,“ dôvodí europoslanec.

Radačovský: Kto chce útočiť na rodinu generála Lučanského, nech útočí na mňa

Kompletnú právnu analýzu a text podania europoslanca si môžete prečítať TU.

Radačovský žiada Brusel o okamžitú pomoc malým a stredným podnikom v regiónoch

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info