fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Podľa Klubu 500 je vyžadovanie certifikátov zamestnávateľmi v rozpore s Ústavou SR a nariadením EÚ

Na snímke TA SR Vladimír Soták, šéf Železiarní Podbrezová a predseda Klubu 500.

Zamestnávatelia podľa Klubu 500 nemôžu vyžadovať od pracovníkov doklad z testu na COVID-19. Zopakovali tak svoje tvrdenie i varovanie pred porušovaním právnych noriem z novembra 2020.

„Členovia Klubu 500 na základe rozhodnutia vlády vytvoria predpoklady, aby sa zamestnanci a ich rodinní príslušníci mali možnosť otestovať. Členovia Klubu 500 rozumejú požiadavke vlády, ktorá chce mať rozdelených ľudí na pozitívnych a negatívnych.“ Píše sa vo vyhlásení zamestnávateľov, združených v K-500.

„Nerozumieme však, prečo sa vláda Slovenskej republiky zbavuje zodpovednosti a prenáša zodpovednosť na zamestnávateľov vo vzťahu ku kontrole výsledkov testovania a v nadväznosti na výsledky kontroly prijímané sankcie.“ Pripomínajú členovia najväčšieho zamestnávateľského klubu na Slovensku.

K-500 v texte vyhlásenia tvrdí, že „Národná rada SR a zároveň aj Vláda SR nemôžu prenechať tvorbu právnych predpisov a vyžadovanie ich plnenia žiadnym, ani svojim odborným poradným orgánom ani regionálnym úradom verejného zdravotníctva. V tomto kontexte ani nemožno očakávať, že zamestnávatelia môžu plošne zamedziť svojim zamestnancom v slobode pohybu. To sa môže stať iba na základe zákona!“

Klub 500 varuje: Karanténa pre neotestovaných zlikviduje našu ekonomiku!

Klub 500 je znepokojený, že od 27.1.2021 má vyžadovať od svojich zamestnancov doklad o ich zdravotnom stave ako podmienku vstupu na pracovisko. Vysvetlenie zo strany K-500 je nasledovné: „Klub 500 považuje uvedené opatrenia za zásah do osobnej slobody, ktorý je v rozpore jednak s Ústavou Slovenskej republiky, ale aj Nariadením EÚ o ochrane osobných údajov. Je zarážajúce, že právnici Úradu vlády SR, novovytvorený Úrad podpredsedu vlády SR pre legislatívu, ale aj ministerstvo spravodlivosti tolerujú nerešpektovanie ústavou a zákonom zverených kompetencií príslušným orgánom verejnej moci a „povyšovanie“ uznesenia vlády nad Ústavu Slovenskej republiky a nariadenia EÚ.“

Zamestnávatelia očakávali, že Vláda Slovenskej republiky a jej poradné orgány poučené z doterajšieho vývoja pripravia úpravu práv a povinností občanov v súlade so základným zákonom (Ústavou SR) a medzinárodnými predpismi, ktorými sme ako členská krajina EÚ viazaní.

„Členovia Klubu 500 urobia všetko preto, aby zabezpečili výrobu v rámci možností, aby zabezpečili mzdy pre svojich zamestnancov a nebudú si brať vzor z Národnej rady Slovenskej republiky, ktorá umožnila prítomnosť na pracovisku aj pre COVID-19 pozitívnych poslancov.“ Pripomínajú zamestnávatelia aj takto štátu porušovanie jeho vlastných pravidiel, ktorých dodržiavanie však striktne vyžaduje od iných.

„Očakávali by sme tiež, že Vláda Slovenskej republiky a jej poradné orgány vrátane konzília odborníkov po takmer roku od vypuknutia krízy pripravia preventívne odporúčania pre zdravých ľudí vo vzťahu k posilňovaniu svojej imunity, ale aj odporúčania voči pozitívnym, akým spôsobom bojovať proti chorobe, aké lieky a podporné prostriedky by mali užívať. Len pasívna rezistencia v karanténe ich nevylieči.“ Pripomína sa v závere vyhlásenia zamestnávateľov, združených v Klube 500.

Klub 500 apeluje na premiéra Matoviča, aby neblokoval zvýšenie príspevkov na udržanie pracovných miest (aktualizácia)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info