HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Podľa trestnej právničky Evy Szabovej je trvanie kolúznej väzby neprimerané

Ilustračné foto - SITA

Trestná právnička Eva Szabová sa v rozhovore Pravdu venovala právam obvinených, ako aj zamedzeniu ovplyvňovania svedkov, ktorí sú podrobení neprimerane dlhej kolúznej väzbe.

„Pokiaľ chceme hovoriť o kolúznej väzbe a aj jej zmysle, treba je si v prvom rade uvedomiť niekoľko základných skutočností, ktoré súvisia s väzbou ako takou. Väzba totiž predstavuje prostriedok na zaistenie osôb v trestnom konaní, pričom potrebné je zdôrazniť, že väzba nie je v žiadnom prípade pre osobu, ktorá sa do väzby berie, sankciou – jej účelom je iba dočasne zaistiť túto osobu pre potreby prebiehajúceho trestného konania. V tejto súvislosti je naozaj nevyhnuté uvedomiť si, že väzba predstavuje zásadnejší zásah do práv a slobôd dotknutej osoby ako samotný trest odňatia slobody,“ uviedla známa právnička.

Szabová ďalej poznamenala, že je potrebné brať do úvahy, že pri obvinenom stále platí prezumpcia neviny. „Dôvod je jednoduchý – do väzby beriete osobu, ktorá má postavenie obvineného, teda osobu, na ktorú sa stále uplatňuje princíp prezumpcie neviny a ktorá je v očiach zákona osobou nevinnou. O vine totiž možno hovoriť až v okamihu právoplatnosti odsudzujúceho rozsudku,“ dodala.

Národný šport? Aj Krajčí hrozí odchodom z funkcie

Trestná právnička upozorňuje, že kolúzna väzba je v mnohom striktnejšia ako výkon trestu odňatia slobody a obmedzenia obvineného, čo sa týka návštev či kontaktovania sa s blízkymi osobami, sú zásadné. Práve z týchto dôvodov by mala kolúzna väzba trvať iba nevyhnutne potrebný čas.

„Nanešťastie, v podmienkach Slovenskej republiky sme často svedkami neúmerného držania obvinených v kolúznej väzbe s argumentáciou, že obvinený musí zotrvať v tejto väzbe, pretože dokazovanie, respektíve výsluchy svedkov sa uskutočňujú aj na hlavnom pojednávaní, teda na súde, a preto musí vo väzbe zotrvať aj naďalej. S touto praxou sa absolútne nestotožňujem a považujem to za konanie, ktoré z môjho pohľadu presahuje hranicu zákonnosti – v zmysle zákona má totiž väzba trvať len nevyhnutne potrebný čas a len kým pretrvávajú dôvody väzby, čo v týchto prípadoch podľa mňa splnené nie je,“ poznamenala a dodala, že „pokiaľ kolúzna väzba trvá nad rámec nevyhnutnosti, nemôžeme s ohľadom na závažnosť obmedzení, ktorým čelí obvinený, hovoriť o znesiteľnosti,“ hovorí Szabová.

Taraba: Slovensko je na tom horšie ako krajiny, ktoré majú otvorené reštaurácie a žijú normálne

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info