HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER KRIMI

Krajčí drží vo funkcii riaditeľa prešovskej nemocnice, ktorý je trestne stíhaný za daňové podvody

Igor Matovič a Marek Krajčí / Fotokoláž (via TASR)

Sľubovali očistu politiky a verejného života. Napriek tomu minister zdravotníctva Marek Krajčí drží vo funkcii riaditeľa nemocnice v Prešove trestne stíhaného Ľubomíra Šarnika, píše portál Pluska.

Je trestne stíhaný za daňové podvody, predal zadlženú firmu dlhujúcu štátu. Napriek tomu od leta riadi tretiu najväčšiu nemocnicu na Slovensku. Reč je o Ľubomírovi Šarníkovi z Prešova. Zamestnanci nemocnice vravia, že im šéfuje oknár. Donedávna sa totiž venoval firme na výrobu okien a parapiet Awindor.

Jej majiteľom bol od roku 2006 do roku 2017, no jej dlžoby väčšinou rástli. Najmä na konci tohto obdobia a vtedy ju previedol na osobu z Ukrajiny. Odvtedy firma nezverejňuje účtovné závierky. Vlani k prvému októbru dlhovala štátu takmer 50 tisíc eur – Sociálnej poisťovni 33-tisíc, zvyšok zdravotným poisťovniam.

Národný šport? Aj Krajčí hrozí odchodom z funkcie

Podľa Plusky aj v minulosti Šarník figuroval vo viacerých firmách, ktoré mali finančné ťažkosti a boli v konkurze a sú zlikvidované, zrušené, predané či vymazané z obchodného registra. Už roky sa voči nemu vedie trestné súdne konanie. Je obžalovaný zo zločinu neodvedenia dane a poistného a pre prečin nezaplatenia dane a poistného. Ministerstvo zdravotníctva však o tom neinformoval, dozvedeli sa to až od nás. “V tejto veci bolo rozhodnuté neprávoplatne rozsudkom 31. januára 2019, proti ktorému podal obžalovaný odvolanie,” potvrdila Informáciu hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová. Predmetná trestná vec je v štádiu odvolacieho konania.

https://www.hlavnydennik.sk/2021/01/16/vedec-ktoreho-pouziva-krajci-na-obhajobu-plosneho-testovania-sa-myli-mal-by-priznat-chybu/

V lete, keď Pluska na jeho trestnú vec upozornila, hovorkyňa Mareka Krajčího Zuzana Eliášová uviedla že Šarník o svojich problémoch vedenie ministerstva neinformoval. “Vo vzťahu ku skutku, ktorý mu je kladený za vinu, sa cíti byť nevinný a v súčasnej dobe využíva legitímne opravné prostriedky na svoju obhajobu. Ministerstvo rešpektuje jeho prezumpciu neviny a verí, že sa mu v spore podarí svoje meno očistiť. Minister zdravotníctva rozhodol, že danú pozíciu bude zastávať len do ukončenia riadneho výberového konania, ktoré vyhlási začiatkom augusta,“ uviedla hovorkyňa.

Lenže dnes to už neplatí. V prvom kole výberového konania komisia nevybrala nikoho, ani jeden z dvoch prihlásených uchádzačov nezískal potrebný počet bodov. A v druhom záhadne uspel Šarník a stal sa generálnym riaditeľom štátnej nemocnice. Jeho úlohou je zabezpečiť zastavenie zadlžovania zdravotníckeho zariadenia, ktoré len predchádzajúce dva roky vytvorilo dlh v desiatkach miliónov eur. Rezort na otázky Plusky do uzávierky nereagoval.

Igor Bukovský naložil ministrovi Krajčímu, médiám aj manipulátorovi z YouTube

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info