fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Pozor na podvodníkov, tvária sa, že volajú z infolinky Microsoft. Chcú sa vám dostať do PC

Ilustračné foto / GlobalLookPress.com

Podvodníci skúšajú taktiku, ktorou chcú pôsobiť vierohodnejšie. Píše stránka zive.aktuality.sk. V poslednej dobe sa podvodníci tvária, že telefonujú z infolinky spoločnosti Microsoft ohľadom operačného systému Windows.

Na problém upozornil na sociálnej sieti aj Radovan. „Prosím Vás, ak Vám bude volať niekto so slovenského čísla anglicky hovoriaci, akože z Microsoftu, je to podvod! Nič nikomu nezadávajte do počítača a nesťahujte. Mne volali zo štyroch čísel, pokiaľ som im nepovedal, že to budem riešiť s políciou,“ varuje priateľov Radovan.

Portál zive.aktuality.sk uvádza, že podvodníci sa snažia ľudí presvedčiť, aby si do počítača nainštalovali softvér a vyriešili si tak údajný problém s bezpečnosťou zariadenia. Je to klamstvo, o stave systému nemôžu vedieť nič.

„Upozornení na podobné aktivity registrujeme viacero. Väčšinou podvodníci komunikujú v angličtine, využívajú ale aj nemecky hovoriacich pracovníkov. Dlho išlo o hovory na pevné linky Telekomu, neskôr pribudli aj volania na mobilné čísla,“ uvádza portál.

 

V Kolíkovej komisii na vyšetrovanie tragédie generála Lučanského nominovali švagrinú mafiána

Útočníci ale začali využívať aj číslo s predvoľbou z Martina. Čitateľ zive.aktuality.sk upozornil na číslo +421 43 343 36 23, teda 043 343 36 23. Nemusí ale ísť o slovenských prevádzkovateľov, môžu ho využívať aj tí zo zahraničia. Po zodvihnutí sa z linky ozval anglicky hovoriaci človek.

Kto je majiteľom čísla, sa, podľa stránky, nedá zistiť, štátne úrady ani operátori to nemôžu komentovať. Nedá sa ani dovolať naspäť. Teoreticky môže ísť aj o maskovanie, teda z neho záškodníci ani nevolajú, len sa tak tvária.

„Dôrazne upozorňujeme, aby ste s takýmito volajúcimi nekomunikovali, hovor ukončili a číslo si zablokovali. Microsoft zákazníkom Windows takto nevolá a bezpečnosť systémov týmto spôsobom nerieši. Ide o podvod. Pridaním neznámeho softvéru do systému človek riskuje zašifrovanie dát s následným vydieraním, kradnutie údajov či prítomnosť vírusu alebo programov útočiacich na iné počítače. Žiadnu inú motiváciu ostatne útočníci ani nemajú,“ uvádza stránka zive.aktuality.sk.

 

Baránek Matovičovi: „Plagiátor cvičí s vedeckými kapacitami. To je prípad pre psychiatra, inde by boli ľudia v uliciach“

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info