Podľa europoslanca Uhríka je aktuálna Obranná stratégia SR iba cestou Slovenska do područia USA
15 | 01 | 2021 I Imrich Kovačič

Poslanec Európskeho parlamentu (EP) Milan Uhrík zo strany ĽSNS po rokovaní Zahraničného výboru NR SR, ktorý sa venoval novej Obrannej stratégii SR vyhlásil, že tento dokument „vrhá Slovensko ešte viac do amerického područia“.


Uhrík na svojom Facebooku uviedol, že tento týždeň so zástupcami ministerstva obrany v NR SR diskutoval o novej Obrannej stratégii SR, ktorá podľa jeho slov „namiesto posilňovania suverenity prehlbuje našu odkázanosť na agresívne USA a ich vojenskú organizáciu NATO“.

Slovenská vláda sa v danej stratégii zaväzuje, že bude bojovať proti šíreniu propagandy a dezinformačným aktivitám, a celkovo proti polarizácii spoločnosti, extrémizmu a spochybňovaniu členstva SR v NATO.

„S tým rozhodne nemôžem súhlasiť. Polarizácia názorov patrí k demokracii a nie je to niečo, proti čomu má vláda urputne bojovať. Ak je polarizácia názorov zlá, tak potom čo je teda to dobré? Keď všetci majú vymyté mozgy a na všetko majú jeden rovnaký názor, ako v totalite?! To snáď nie…“

Fikcia samoomilostenia Trumpa (Der Standard - Florian Scheuba)
Komentár Florian Scheuba (Der Standard) Čítať ďalej
15 | 01 | 2021 | Ingrid Vrabcová


Poslanec EP Uhrík zdôraznil, že spochybňovanie NATO nie je žiadny extrémizmus, ale legitímny politický postoj, ktorý zastáva minimálne polovica sveta. „Pripomeňme si, že z európskych štátov s členstvom v americkom NATO nesúhlasilo napr. ani vyspelé Rakúsko, Švajčiarsko, Fínsko, Švédsko, Cyprus, Malta. Francúzsko v minulosti z NATO dokonca vystúpilo (prezident Charles de Gaulle).“

„Spochybňovať NATO a jeho agresívnu politiku jednoducho nie je žiadny extrémizmus! Naopak, je to skôr symbol zdravého úsudku a skutočnej túžby po mieri.“

Uhrík dodal, že je presvedčený, že NATO je pohrobok studenej vojny a pre dnešnú dobu prináša len problémy. „Na to, aby Američania udržali v aliancii poslušnosť svojich vazalských štátov a obhájili potrebu existencie tejto aliancie sa snažia neustále hľadať nejakého vonkajšieho nepriateľa. A tak v posledných rokoch sústavne provokujú a tlačia na Rusko – len aby ho mohli vykresľovať ako hrozbu, ktorej sa dá brániť len pod krídlami starostlivej Ameriky.“

„Tiež ma mrzí, že SR v rámci svojej stratégie vyslovene podporuje militarizáciu vesmíru. Ministerstvo obrany mi síce povedalo, že to je iba na „obranu spojeneckej vesmírnej infraštruktúry“ (družíc, satelitov, atď.), ale tak sa vojenské operácie obhajujú vždy…“

Paška naložil Korčokovi: "Bezpečnostná stratégia Slovenska je deravá a zamlčuje vážné hrozby a riziká.“
Slovenský politik a bývalý europoslanec Jaroslav Paška sa vo svojom príspevku na Facebooku zameral na Bezpečnostnú stratégiu Slovenskej republiky. Podľa jeho slov nenapĺňa elementárne zásady objektívnosti hodnotenia bezpečnostného prostredia a ani... Čítať ďalej
13 | 12 | 2020 | Imrich Kovačič


Predstaviteľov ministerstva obrany sa Uhrík spýtal, či budú napomínať spojencov z USA za to, že práve oni odstupujú od vojenských zmlúv limitujúcich nebezpečné zbrane. „V roku 2001 odstúpilo USA od zmluvy ABM (Bush), v roku 2019 odstúpil Trump od zmluvy INF (o raketách stredného a kratšieho doletu). A koncom februára končí aj platnosť zmluvy START o zníženom počte jadrových zbraní (max. na 1550 kusov). Táto zmluva je jednou z posledných bášt medzinárodnej bezpečnosti. Ak odstúpia USA aj od nej, tak bude svet ohrozený novými pretekmi v jadrovom zbrojení.“

„Z môjho pohľadu by mali byť ideologické priority obrannej stratégie SR nasledovné: Po prvé, snaha o vojenskú neutralitu. Ak vojenská neutralita nie je v krátkodobom horizonte možná (vzhľadom k zmluvám, geopolitike, atď.), tak na druhom mieste by mala byť snaha o obrannú spoluprácu s európskymi štátmi a ideálne aj Ruskou federáciou (napr. proti invázii imigrantov či aktivitám Turecka). A až niekde na poslednom –  neakceptovateľnom – mieste by malo byť vojenské podriadenie sa USA. A z tejto pozície by sme sa mali čím skôr snažiť vymaniť!“

Na záver europoslanec Milan Uhrík zhrnul, že je z jeho pohľadu dobré, že Slovensko bude mať konečne obrannú stratégiu. „Teraz nemá prakticky žiadnu a veci sa robia bez dlhodobejšej vízie. Je však zlé, že tá stratégia je orientovaná príliš jednostranne a vazalsky voči agresívnej Amerike ? Musíme byť ambicióznejší!“

Korčok sa ohradil voči Blanárovi a alternatívnym webom. Chmelár mu to ale vytmavil obratom
Korčok adresoval odkaz Blanárovi a dezinformačnej scéne vo veci Venezuely. Chmelár mu vzápätí pripomenul pôsobenie za bývalej vlády Čítať ďalej
12 | 01 | 2021 | Gabriel Matta