fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Maršal Šapošnikov je prvá fregata, ktorá má na palube viac nadzvukových rakiet ako členov posádky (video)

Fregata Maršal Šapošnikov, operujúca už v zaradení pod Tichomorskú flotilu Ruskej federácie v Japonskom mori. Reprofoto YouTube (@Update Defense)

Americký armádny magazín National Interest varuje, že Šapošnikov nie je bežná fregata, ale ničiaci stroj, proti ktorému je sotva šanca ubrániť sa.

Tlačová kancelária Tichomorskej flotily oznámila paradox: svetový unikát Šapošnikov má na palube viac rakiet, ako príslušníkov posádky.

Maršal Šapošnikov mal pôvodne predurčený úplne iný účel. Mala to byť protiponorková loď schopná rýchlych manévrov. Jej charakteristiky z nej však napokon spravili niečo úplne iné, píše web nationalinterest.com.

Pôvodná modernizácia fregaty zahŕňala inštaláciu štandardizovaných lodných odpaľovacích zariadení pre rakety Kalibr-NK a Oniks, čo posilnilo jej bojové schopnosti a umožnilo ju kvalifikovať ako fregatu. Medzičasom však prišli vysoko nadzvukové rakety Zirkon a ďalšie novinky ruského raketového priemyslu.

Tichomorská flotila ruského námorníctva tento týždeň oznámila, že do Japonského mora bola nasadená fregata Maršal Šapošnikov, vybavená po prezbrojení riadenými strelami Kalibr-NK a Uran. Navyše, ako píše časopis, Maršal Šapošnikov môže byť vybavený aj nadzvukovými raketami Zirkon. Ide o zbraň, čo už mesiace desí Pentagon, pretože tieto vysoko nadzvukové rakety môžu z lokality Japonského mora zasiahnuť prakticky akýkoľvek námorný cieľ v oblasti, dokonca aj pozemný cieľ na území USA.

 

Americký časopis The National Interest nazýva ruskú fregatu najnebezpečnejšou loďou na svetových moriach

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info