HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Korčok sa ohradil voči Blanárovi a alternatívnym webom. Chmelár mu to ale vytmavil obratom

Eduard Chmelá a Ivan Korčok / Fotokoláž (via TASR)

Korčok adresoval odkaz Blanárovi a dezinformačnej scéne vo veci Venezuely. Chmelár mu vzápätí pripomenul pôsobenie za bývalej vlády

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok sa prostredníctvom Facebooku rozhodol reagovať na pondelkový príspevok podpredsedu parlamentu za Smer-SD Juraja Blanára. Ten poukázal na to, že Európska únia už neuznáva venezuelského opozičného lídra Gauidóa za dočasného prezidenta.

„Minister Korčok zmĺkol. Všimli ste si, ako potichu na Slovensku prebehla krátka informácia, že Guaidó už nie je Európskou úniou uznávaný ako prezident Venezuely? Dokonca ani pán minister Korčok nezorganizoval tlačovku, ako keď Slovensko, ktoré má „veľké záujmy“ (myslím to ironicky, lebo tam nemá nijaké záujmy) vo Venezuele, prostredníctvom svojho vyhlásenia legitimoval Guaidóa za jediného akceptovaného predstaviteľa Venezuely.

Vtedy tvrdil, že o tom informoval nielen vládu, ale aj pani prezidentku. O tom veľmi pochybujem, lebo ešte ako predseda zahraničného výboru som v tom čase písomne požiadal o stretnutie u prezidentky, aby som si overil túto informáciu, avšak dodnes som nedostal termín. Veľavravné… Nemyslíte? Stále tvrdím, že Slovensko, ak chce byť brané vážne, musí robiť sebavedomú a svojbytnú zahraničnú politiku,“ vyhlásil včera poslanec Juraj Blanár.

Chmelár: Korčok kedysi svojvoľne uznal Guaidóa. Teraz ho ale nepočuť

Jeho poznámka donútila zareagovať aj ministra zahraničia Ivana Korčoka. „Odkaz pre pána poslanca Blanára a všetkých tých, ktorí sa nevedia zmieriť s tým, že sme sa dištancovali od zahraničnej politiky predchádzajúcej vlády. Za normálnych okolností by som osobitný status vzdialenej Venezuele nevenoval. Bohužiaľ, dezinformačná scéna a politický fanklub venezuelského „prezidenta“ Madura, zastúpený aj v našom parlamente, však nezaháľajú a nevynechajú žiadnu príležitosť manipulovať. Nevedia sa zmieriť s tým, že sme sa dištancovali od zahraničnej politiky predchádzajúcej vlády.“

Korčok dodal, že táto skupina ľudí dnes napríklad tvrdí že EÚ zmenila postoj k dianiu vo Venezuele a jej dočasnému prezidentovi Juanovi Guaidóovi: „Nuž, odporúčam im trošku si doštudovať právo EÚ. Dozvedeli by sa, že EÚ nemohla nič zmeniť, pretože ho EÚ za prezidenta nikdy neuznala. Táto kompetencia je výlučne v rukách členských štátov. Taká „drobnosť“ ako právo EÚ ich samozrejme nezaujíma.“

Korčok si s Venezuelou zavaril. Aj EÚ uznáva to, čo od samého začiatku hovorili tí zlí Rusi

„Keby predsa, dávam do pozornosti naše stanovisko k nedemokratickým parlamentným voľbám, ktoré prebehli v decembri. V tejto vzdialenej krajine sa bohužiaľ nezmenilo nič, a preto ani pozícia EÚ a Slovenska. Naša oficiálna pozícia spred troch dní stále platí,“ napísal na sociálnej sieti minister Korčok.

Do debaty okolo Venezuely sa na sociálnej sieti zapojil aj politológ Eduard Chmelár, ktorý Korčokovi pripomenul pôsobenie vo vysokej funkcii počas bývalej vlády.

„Len na Slovensku sa môže stať, že minister zahraničných vecí sa dištancuje od zahraničnej politiky predchádzajúcej vlády, ktorej bol jedným z najvyšších predstaviteľov a ktorú ako štátny tajomník rezortu diplomacie sám spoluvytváral,“ upozornil Korčoka Eduard Chmelár.

Paška naložil Korčokovi: „Bezpečnostná stratégia Slovenska je deravá a zamlčuje vážné hrozby a riziká.“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info