HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Chmelár: Korčok kedysi svojvoľne uznal Guaidóa. Teraz ho ale nepočuť

Eduard Chmelár / Fotokoláž (via TASR)

Má Slovensko vôbec svoju vlastnú zahraničnú politiku alebo pod Korčokovým vedením ponúka iba lobistický servis veľmocí?

Politický komentátor a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár okomentoval vo svojom Facebookovom statuse informáciu, že Európska únia už neuznáva Juana Guaidóa za prezidenta Venezuely

Guaidó po decembrových voľbách stratil pozíciu predsedu parlamentu, ktorá poskytovala jedinú zámienku, aj keď nelegálnu, na to, aby ho Spojené štáty a ich spojenci uznali za hlavu štátu. Podľa Chmelára sa teraz ukázalo, že Guaidó bol skôr „miláčikom Bieleho domu“ ako venezuelského ľudu.

„Venezuela má svoje vážne problémy, ale väčšina jej obyvateľov volí radšej Madurov režim ako stať sa kolóniou USA, ktorá by nerastné bohatstvo krajiny odovzdala do rúk niekoľkých oligarchov.“

Korčok si s Venezuelou zavaril. Aj EÚ uznáva to, čo od samého začiatku hovorili tí zlí Rusi

Chmelár pripomenul, že 1. júla 2020 minister zahraničných vecí Ivan Korčok svojvoľne uznal Guaidóa za prezidenta Venezuely a až následne o tom informoval vládu. Teraz ho ale nepočuť. „Bol to bezprecedentný krok, ale dnes, keď boli vlády EÚ nútené uznať svoj omyl, by som očakával od šéfa našej diplomacie aspoň vysvetľujúci status k svojmu unáhlenému činu. Lebo ospravedlnenia venezuelskému ľudu sa ťažko dočkáme,“ uviedol.

„Celá aféra by mala byť poučením a nastoliť otázku, či Slovensko vôbec má svoju vlastnú zahraničnú politiku alebo pod Korčokovým vedením ponúka iba lobistický servis veľmocí. Ak Slovensko uznáva tyranský režim v Saudskej Arábii, nie je dôvod, aby sa plietlo do vnútorných záležitostí slobodnej Venezuely,“ dodal Chmelár.

Minister Korčok „zmĺkol“

K informácii, že Guaidó už nie je Európskou úniou uznávaný ako prezident Venezuely sa vyjadril aj opozičný poslanec Juraj Blanár (Smer-SD).

Estónska opozícia navrhuje: Pripojenie k Rusku, obnovenie ZSSR a zákaz vzdelávania v estónčine

Blanár rovnako ako Chmelár poukázal na to, že teraz nepočuť ministra Ivana Korčoka.

„Dokonca ani pán minister Korčok nezorganizoval tlačovku, ako keď Slovensko, ktoré má „veľké záujmy“ (myslím to ironicky, lebo tam nemá nijaké záujmy) vo Venezuele, prostredníctvom svojho vyhlásenia legitimoval Guaidóa za jediného akceptovaného predstaviteľa Venezuely.

Vtedy tvrdil, že o tom informoval nielen vládu, ale aj pani prezidentku. O tom veľmi pochybujem, lebo ešte ako predseda zahraničného výboru som v tom čase ešte pred letom písomne požiadal o stretnutie u p. prezidentky, aby som si overil túto informáciu, avšak dodnes som nedostal termín. Veľavravné… Nemyslíte?

Stále tvrdím, že Slovensko, ak chce byť brané vážne, musí robiť sebavedomú a svojbytnú zahraničnú politiku,“ uviedol v statuse.

Trump patrí do väzenia, odvolanie nestačí, tvrdí bývalý Trumpov komunikačný manažér

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info