Sudcovia kritizujú ministerku Kolíkovú. „Nemá ani základné vedomosti o práci súdov“
11 | 01 | 2021 I Imrich Kovačič

Sudkyňa Krajského súdu v Bratislave a viceprezidentka Združenia sudcov Slovenska Ayše Pružinec Eren vyhlásila, že odstúpenie ministerky Kolíkovej by malo byť samozrejmosťou.


Reforma justície, tak ako je prezentovaná pred verejnosťou, je podľa Pružinec Eren vo svojom výsledku deštrukciou súdnictva a degradáciou sudcov, resp. súdnej moci, a je absolútnym popretím zásady trojdelenia moci. Podľa nej poslúži iba ako nástroj na ovládnutie súdnej moci, čo je podľa jej názoru alfou a omegou projektu, nazývaného vládnou koalíciou „reforma justície“ a súdnej mapy, povedala v rozhovore pre Hlavné správy.

Pružinec Eren pripomína, že bez povšimnutia ministerstva skončila aj kritika väčšiny súdov na Slovensku. Tie opakovane písomne ministerstvu spravodlivosti po zverejnení navrhovanej súdnej mapy vytýkali, že ignoruje významné závery a odporúčania CEPEJ. (CEPEJ je Európska komisia pre efektívnosť spravodlivosti, ide o súdny orgán zložený z odborníkov všetkých 47 členských štátov Rady Európy a pripravuje nástroje na zlepšenie efektívnosti a fungovania spravodlivosti v Európe).

Zmena súdnej mapy, tak ako je odprezentovaná pani Kolíkovou, nemá podľa Pružinec Eren žiadny potenciál zlepšiť situáciu v slovenskej justícii. Argumenty, ktorými odôvodňuje reformu súdnej mapy, znejú síce pre občanov impozantne, ale ide o populistické vyjadrenia, ktoré sú v úplnom rozpore s existujúcou realitou na súdoch.

Blaha: Matovič kope do Lučanského a chráni "našich ľudí"
10 | 01 | 2021 | Aneta Leitmanová


Pružinec Eren je z tragédie Milana Lučanského až doposiaľ otrasená. Odmieta prijať fakt, že kritická situácia, akou väzba nesporne je, a v ktorej sa generál Lučanský ocitol, bola faktorom, ktorý u takej silnej individuality už po 26 dňoch od zadržania spustil suicídívne myšlienky. V demokratickom právnom štáte by to malo byť samozrejmosťou a súčasťou politickej kultúry, že ministerka spravodlivosti po takomto incidente odstúpi.

„Pani Kolíková za túto tragickú udalosť nesie objektívne politickú zodpovednosť, nakoľko Zbor väzenskej a justičnej stráže je podriadený priamo ministrovi spravodlivosti, ktorej sa nemôže zbaviť. Bolo jej povinnosťou ponúknuť svoju demisiu.“ Uzatvára Pružinec Eren.

Pružinec Eren je jednou zo signatárok výzve prezidentke Čaputovej, vláde, parlamentu a predsedovi Súdnej rady, aby nepošliapavali odkaz demokracie, a aby sa vrátili k rešpektovaniu myšlienok právneho štátu. Spolu s ďalšími trinástimi sudcami tak vyajdrili nespokojnosť s pripravovanou reformou súdnictva, verejne známej ako súdna mapa.

Plukovník Švec: Vláda likviduje státisíce životov
10 | 01 | 2021 | Aneta Leitmanová