fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Finančník Kvietik obvinený v kauze Dobytkár podal sťažnosť na ústavný súd

ŠTS bude rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na väzobné stíhanie Martina K. v rámci akcie Dobytkár. FOTO TASR - Ján Krošlák

Finančník Martin Kvietik obvinený a väzobne stíhaný v trestnej veci Dobytkár, podal pre postup všeobecných súdov ústavnú sťažnosť na Ústavný súd SR v Košiciach. Podľa jeho obhájcu Dušana Ivana je  dôvodom sťažnosti porušenie ústavného práva klienta na osobnú slobodu, práva na slobodu a bezpečnosť garantované Ústavou SR, Listinou základných práv a slobôd a Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných hodnôt. Informovala TASR.

Kvietikovi v novembri najskôr Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku predĺžil väzbu do 1. apríla tohto roku. Následne Najvyšší súd (NS) SR zamietol jeho sťažnosť a sťažnosť spoluobvineného bývalého riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraja Kožucha voči tomuto rozhodnutiu.

„Trestné stíhanie môjho klienta a jeho väzba sú od samého začiatku nedôvodné, neústavné a nezákonné. Porušujú sa nimi základné štandardy vnútroštátneho aj medzinárodného práva. Dôvody trestného stíhania založené výlučne na osamotenej výpovedi kajúcnika, dodnes ničím a nikým nepotvrdenej, nepostačujú ani na obvinenie a už vôbec nie na kolúznu väzbu, naposledy predĺženú na takmer jeden rok,“ zdôraznil advokát. Podľa Ivana viaceré faktory v trestnom stíhaní jeho klienta signalizujú inkvizičný proces, ohýbanie práva, ignoráciu výsledkov dokazovania a „slepú vieru“ v kajúcnika.

Dvojica je stíhaná pre pokračovací obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku spolupáchateľstvom. Polícia ich zadržala 22. apríla v rámci akcie Dobytkár. Počas nej Národná kriminálna agentúra (NAKA) do polovice júla obvinila 21 fyzických a sedem právnických osôb. Všetky čelia obvineniu z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Výška zdokumentovaných úplatkov dosiahla takmer 10,5 milióna eur. Väzobne stíhajú sedem ľudí.

Čarnogurský: Oficiálne médiá smrť generála všemožne zľahčovali, alternatívne médiá dokázali ľudí informovať

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info