fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Krajčí chce namiesto poctivej práce a šírenia pravdy, trestne stíhať iné názory

Krajčí sa vracia do parlamentu. Nahradí v vo vedení zdravotníckeho výboru Janu Bittó Cigánikovú? Fotokoláž (via TASR)

Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Prešove začal vo štvrtok (7. 1.) trestné stíhanie vo veci prečinu šírenia poplašnej správy. Na sociálnej sieti o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), ktorý koncom augusta minulého roka podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre informácie publikované prostredníctvom internetovej stránky Bádateľ.  

Bádateľ občanov nabádal na občiansku neposlušnosť, marenie prijatých opatrení na zabránenie šírenia ochorenia COVID-19 či odmietanie očkovania. „Portál Bádateľ patrí k dlhodobým a pravidelným šíriteľom zdravotníckych hoaxov a konšpiračných teórií, ktoré môžu ohroziť zdravie ľudí,“ uviedol minister zdravotníctva pričom odkázal aj na články hovoriace nielen o téme nového koronavírusu, ale aj darcovstva orgánov, očkovania proti chrípke či o téme 5G sietí.

Krajčí dodal, že podľa prieskumu o dezinformáciách o zdraví, ktorý realizovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR prostredníctvom svojej behaviorálnej jednotky BEET medzi lekármi a lekárkami, až 35 percent lekárov sa vo svojej praxi stretáva s tým, že ich pacienti odmietajú liečbu alebo lekárske pokyny pre dezinformácie, ktorým uverili.

Podľa Mesíka pacientom s Covid-19 na Slovensku podávajú liek, ktorý je posledným pomazaním

MZ SR sa v minulom roku viacerými aktivitami zapojilo do boja proti hoaxom. Ako vtedy pre TASR uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, monitorujú najrozšírenejšie a najnebezpečnejšie dezinformácie a reagujú na ne. Zároveň rezort komunikuje s predstaviteľmi sociálnej siete, ktorých upozorňuje na nebezpečné témy z pohľadu zdravotníctva.

Mimo rezortného prostredia vytvorilo MZ SR neformálnu sieť so zdravotníckymi influencermi, s ktorými si vzájomne na sociálnych sieťach pomáhajú. Eliášová doplnila, že sa usilujú o téme dezinformácií hovoriť čoraz viac aj v médiách, a to aj prostredníctvom politických lídrov.

Temná predpoveď biológa Flegra: stotisíc mŕtvych, pravdepodobne s tichým súhlasom politikov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info