fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Čína – najväčší svetový producent zlata

zlato gold
Ilustračný obrázok / TASR

Najväčším svetovým producentom zlata je Čína (383 ton), na druhom mieste je Rusko (329 ton), nasledujú Austrália, USA, Kanada a Peru, píše portál nex24.news.

Darí sa jej udržať si prvenstvo a s 383,2 tonami zlata je stále jednotkou v globálnom zozname najväčších producentov. Veľa rokov bola na čele rebríčka, jej podiel predstavoval 11 percent celosvetovej ťažby tejto suroviny. Na jej umiestnenie nemal vplyv ani minuloročný pokles, ktorý bol už tretí za sebou. Klesajúci trend je do značnej miery dôsledkom prísnejšej environmentálnej politiky čínskej vlády. Sprísnili sa kontroly používanie kyanidu v zlatých baniach, produkcia sa tak obmedzuje.

2. Rusko – 329,5 tony

83 percent európskeho zlata pochádza z Ruska, ktoré od roku 2010 každoročne zvyšuje svoju produkciu. Rusko predbehlo Austráliu a je teraz druhým najväčším producentom na svete. V roku 2019 sa vyťažilo o 50 ton viac ako rok predtým. A kto je najväčším nákupcom ruského zlata? No predsa ruská vláda, ktorá skúpi dve tretiny celkovej ruskej produkcie.

Boeing zaplatí pokutu 2,5 miliardy dolárov, pretože tajil informácie o 737 MAX

3. Austrália – 325,1 tony

Austrália zaznamenala rast produkcie sedem rokov po sebe, v roku 2019 o 4 percentá. Priemysel nerastných surovín produkuje viac ako polovicu celkového vývozu z Austrálie a predstavuje približne 8 percent HDP. Pod zvýšenie produkcie v zlatých baniach sa podpísali najmä projekty ako Mount Morgans či Cadia Valley.

4. USA – 200,2 tony

Americká produkcia zlata poklesla v roku 2019 o 11 percent, čím sa skončil rastúci trend päť rokov po sebe. Dvanásť štátov vyprodukovalo zlato v hodnote okolo 8,9 miliardy amerických dolárov, čo zodpovedá 6,1 percenta z celkového počtu na svete. Asi 78 percent zlata vyrobeného v USA pochádza z Nevady. Ak by bol štát klasifikovaný ako samostatná krajina mimo USA, bol by na šiestom mieste v tomto zozname so 173,6 tonami vyťaženého zlata.

5. Kanada – 182,9 tony

Kanada si už tri roky drží piate miesto, a to aj napriek miernemu poklesu produkcie. Očakáva sa, že nové projekty v Nunavate, na Yukone a v Quebecu podporia zvýšenie produkcie. Ťažba v kanadských zlatých baniach má vzrásť do roku 2023 na 7,6 milióna uncí pri priemernom ročnom tempe rastu 2,7 percenta.

Schyľuje s k bitke medzi USA a Ruskom o arktické vody?

6. Peru – 143,3 tony

Produkcia zlata v Peru klesá už štvrtý rok po sebe. Súvisí to so zásahmi proti nelegálnej ťažbe v regióne La Pampa, ako aj s nestabilitou súčasných projektov. Ťažba zlata je významnou súčasťou peruánskeho hospodárstva a predstavuje viac ako 28 percent celkovej produkcie regiónu.

7. Ghana – 142,4 tony

Ghana je najväčším africkým producentom zlata a v roku 2019 vytlačila z prvého miesta Juhoafrickú republiku. Je tiež známa svojimi zásobami rôznych priemyselných minerálov. Giganty z tohto odvetvia, ako napríklad AngloGold Ashanti a Gold Fields, presunuli svoje pôsobisko z Juhoafrickej republiky do Ghany, kde sú nižšie náklady a ľahšia ťažba. Táto západoafrická krajina má rezervy v objeme 1 000 ton a podarilo sa jej pretlačiť z 10.  miesta na 7. priečku v rebríčku svetových producentov zlata.

8. Juhoafrická republika – 118,2 tony

Kedysi bola s výrazným náskokom na špici producentov zlata. Od roku 2009 sa však ťažba každým rokom znižuje, s výnimkou roku 2013, kedy vzrástla o pár ton. Táto krajina zápasí s rastúcimi nákladmi za elektrinu a pracovnú silu, mnohé bane sú  nerentabilné a museli sa zatvoriť. Južná Afrika sa však stále môže pochváliť najhlbšími zlatými baňami na svete. Napríklad baňa Mponeng dosahuje hĺbku až 2,5 míle.

Elon Musk je najbohatší človek na svete

9. Mexiko – 111,4 tony

Aj keď produkcia klesá už štvrtý rok po sebe, Mexiko zostáva jedným z najkonkurenčnejších zdrojov zlata. Výroba sa zvýšila z iba 50,8 ton v roku 2008 na viac ako 130 ton v roku 2017, čo je jeden z najväčších nárastov za deväť rokov. Mexiko je atraktívnym miestom pre ťažbu z dôvodu relatívne nízkych nákladov. Spomalenie v roku 2019 sa pripisuje sporom medzi lokálnymi komunitami a dodávateľmi.

10. Brazília – 106,9 tony

Brazília vyprodukovala o 10 ton viac zlata ako v predchádzajúcom roku a v rebríčku Top 10 obsadila poslednú priečku. Nelegálna ťažba v srdci amazonského dažďového pralesa sa za posledných päť rokov dramaticky zvýšila, dodáva na záver portál nex24.news.

Štúdia: Vakcína od Pfizeru zaberá aj na zmutované varianty koronavírusu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info