HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Temná predpoveď biológa Flegra: stotisíc mŕtvych, pravdepodobne s tichým súhlasom politikov

Jaroslav Flegr / Facebook (Studio Flusser)

ProfesorJaroslav Flegr ostro kritizuje politikov, ktorí podľa neho vedia, k akej tragédii sa schyľuje, ale rozhodli sa, že šíreniu epidémie a kolapsu nemocníc brániť nebudú. „Zrejme si spočítali, že sa im z hľadiska volebných výsledkov oplatí radšej nechať zomrieť sto tisíc ľudí,“ píše český parazitológ a evolučný biológ vo svojom facebookovom príspevku, ktorý označuje za „posledný pokus“.

V októbri sa Flegr, profesor biológie na Karlovej univerzite v Prahe, domnieval, že politici nevedia, do čoho sa rútime, že si skrátka nevedia predstaviť, čo znamená exponenciálne šírenie infekcie, a preto netušia, k akej tragédii sa schyľuje, ak okamžite nešliapneme na brzdu. „P reto som sa snažil prostredníctvom novinárov sledujúcich túto stránku, ako aj vo svojich vystúpeniach v médiách na zákernosti exponenciálneho rastu upozorňovať a donútiť tak politikov k akcii. Kolapsu nemocníc sme sa v novembri vyhli asi o týždeň, „pripomenul Jaroslav Flegr v statuse na sociálnej sieti, ktorý citoval web parlamentnilisty.cz.
„Teraz sme v podobnej, len vo výrazne horšej situácii,“ tvrdí biológ. Podľa neho politici vedia, do čoho sa rútime, ale rozhodli sa, že šíreniu epidémie a kolapsu nemocníc brániť nebudú.

„Zrejme si spočítali, že by ich nepopulárne opatrenia stála príliš veľa politických bodov a že sa im z hľadiska volebných výsledkov oplatí radšej nechať zomrieť sto tisíc ľudí, oslabiť zdravie veľkej časti obyvateľstva a zničiť ekonomiku na roky dopredu,“ pokračuje Flegr.

Štyri cesty, ako potlačiť pandémiu koronavírusu podľa biológa Flegra

„Z hľadiska chladného politického kalkulu je takéto rozhodnutie logické – keď opatrenia zaberú – kolaps nebude a voliči si budú pamätať len zbytočné nepopulárne opatrenia. Zariekol som sa, že sa o edukáciu politikov pokúšať nebudem – je zbytočné im vysvetľovať niečo, čo sami dobre vedia, “ dodáva Flegr.

„Takže posledný pokus: V súčasnosti platné opatrenia sú absolútne nedostatočné – je to jasne vidieť z toho, že reprodukčné číslo je vysoko nad jednotkou. Máme už sedem tisíc ľudí v nemocnici (za včerajšok ich pribudlo 321, a to len preto, že ich 180 zomrelo). Pritom kapacity nemocníc budú niekde nad 8-9 tisíckami, “ približuje profesor. Rýchle plnenie nemocníc podľa jeho prognóz porastie ešte 10-12 dní po tom, čo prestanú rásť počty nakazených za deň, teda čo klesne reprodukčné číslo pod jedna.

Manipuluje sa s výsledkami testov, vraciame sa do bývalého režimu, tvrdí biológ Flegr

K takémuto poklesu sa ani v náznaku neschyľuje. „Naopak, v najbližších dňoch poklesnú teploty, takže reprodukčné číslo vírusu vzrastie. V ďalších týždňoch sa opätovným nárastom reprodukčného čísla prejaví šírenie nových infekčnějších mutácií vírusov z Anglicka a Južnej Afriky (už tu zaručene sú), “ pokračuje Flegr.

Situácia sa teda nebude zlepšovať, naopak, bude sa drasticky zhoršovať. „Čaká nás kolaps zdravotníckeho systému a spontánny lockdown. Ako hlboký bude, ako dlho bude trvať a koľko desiatok tisíc našich spoluobčanov ho zaplatí životom, záleží na tom, či a kedy prikročíme k najdrastickejším opatreniam, “ uzatvára Jaroslav Flegr.
https://www.hlavnydennik.sk/2020/10/29/chcete-sa-vyhnut-covid-19-dodrzujte-tychto-jedenast-odporucani-jaroslava-flegra/

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info