fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Pelosiová žiada kroky, ktoré zabránia Trumpovi v jadrovom útoku

Ilustračný obrázok / Pixabay

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová v piatok oznámila, že bude „konať, ak prezident Donald Trump neodstúpi z úradu“. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Pelosiová tiež v piatok požiadala predsedu Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA generála Marka Milleyho o preventívne kroky, ktoré zabránia „nevyrovnanému“ Trumpovi podnikať akékoľvek vojenské akcie vrátane jadrových útokov. Pelosiová sa rozprávala s generálom o tom, aby sa Trumpovi zablokovalo použitie a spustenie jadrových kódov, uviedla agentúra AFP.

Šéfka dolnej komory amerického Kongresu uviedla, že situácia okolo „vykoľajeného prezidenta už ani nemôže byť nebezpečnejšia“.

Podľa zdroja AP oboznámeného s telefonátom Pelosiovej s demokratickými kongresmanmi jej Milley povedal, že preventívne opatrenia, ktoré by Trumpovi zabránili iniciovať nukleárny útok, existujú.

 

Americký systém demokracie je zastaraný, tvrdí Rusko

V liste kolegom z Demokratickej strany Pelosiová takisto napísala, že je pripravená spustiť procedúry impeachmentu (ústavnej žaloby) proti Trumpovi, ak dobrovoľne neodstúpi alebo ak viceprezident Mike Pence nezačne proces, ktorý jemu a kabinetu umožní prezidenta odvolať.

„Ak prezident neodíde okamžite a dobrovoľne z úradu, Kongres začne konať,“ dodala Pelosiová.
Neskôr prišla správa, že traja demokrati zo Snemovne reprezentantov plánujú predložiť body ústavnej žaloby proti Trumpovi na budúci týždeň, v pondelok 11. januára, čo znamená, že dolná komora Kongresu by mohla už do polovice budúceho týždňa hlasovať o odvolaní prezidenta z úradu. Agentúre AP to povedali dva zdroje oboznámené so situáciou.

Pelosiová bude o tejto záležitosti diskutovať v kolegami ešte v piatok.

Trumpa má v Bielom dome 20. januára nahradiť víťaz prezidentských volieb Joe Biden.

 

Trump kritizoval svojich prívržencov, za násilnosti na Kapitole vraj „zaplatia“

Zvrat v povolebnej situácii nastal po tom, čo Trumpovi podporovatelia v stredu 6. januára vtrhli do Kapitolu, sídla Kongresu vo Washingtone, keď práve zákonodarcovia sčítavali hlasy Zboru voliteľov a mali potvrdiť víťazstvo Bidena. Pri vzbure prišlo o život päť ľudí vrátane policajta.

Spomínanými troma demokratmi zo Snemovne reprezentantov, ktorí majú predložiť body ústavnej žaloby proti Trumpovi, sú David Cicilline zo štátu Rhode Island, Jamie Raskin z Marylandu a Ted Lieu z Kalifornie.
Body obžaloby hovoria o tom, že Trump „dal zámerne vyhlásenia, ktoré povzbudzovali na bezprostredné protizákonné konanie v Kapitole – a predvídateľne doň aj vyústili“.

 

Prokurátor nevylučuje, že v súvislosti s vpádom do Kapitolu obvinia aj Trumpa

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info