Aktuality.sk si všimli, že veľa ľudí nerozumie tomu, prečo môže mať Milan Lučanský cirkevný pohreb aj napriek tomu, že sa rozhodol spáchať samovraždu vo väzbe, kde sedel pre obvinenie z korupcie.
V minulosti bol totiž vraj postoj cirkvi k samovrahom oveľa odmietavejší. Ľudí, ktorí si sami siahli na život, ani len nepochovávali na cintoríne, ale na špeciálne vyhradených miestach. Píšu aktuality.sk.
Dnes je už cirkev oveľa ústretovejšia. Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara vysvetľuje, že pochovanie človeka je ponímané ako skutok milosrdenstva.
Správajú sa ku mne ako k teroristovi, písal údajne Lučanský rodine
Do priameho kontrastu s tým však aktuality.sk postavili oveľa prísnejší zákon o sociálnom zabezpečení policajtov, ktorý neumožňuje, aby boli Lučanskému preukázané pocty, ako sú zahalenie rakvy vlajkou Slovenskej republiky, postavenie čestnej stráže ku katafalku či skončenie pohrebného obradu štátnou hymnou. „Dôvod je jednoduchý – niekdajší prvý muž polície zomrel, ako hovorí zákon, v dôsledku sebapoškodenia,“ napísali aktuality.sk.
Predseda parlamentu Boris Kollár posiela do domu smútku v Štrbe smútočný veniec. ĽSNS chce veniec položiť pred budovu policajného prezídia. Viacerí politici už avizovali, že na poslednú rozlúčku s Lučanským prídu aj napriek platným hygienickým opatreniam.
Na pohreb sa chystá Saková, aj Harabin. Prísť môže ktokoľvek s negatívnym testom
Už ráno vás Hlavný denník informoval, že na pohreb sa chystajú Štefan Harabin, aj Denisa Saková. Podľa informácií aktuality.sk by spolu s ňou mal prísť aj Peter Pellegrini, ktorý bol v tom čase predsedom vlády. Hovorca Smeru Ján Mažgút portálu potvrdil, že do Štrby dnes príde aj exminister vnútra Robert Kaliňák.
„Predseda Boris Kollár by sa pohrebu veľmi rád zúčastnil osobne, ale bude rešpektovať platné nariadenia a pamiatku generála Lučanského si uctí smútočným vencom,“ povedalo aktualitám.sk tlačové oddelenie hnutia Sme rodina.