HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vedci vyvíjajú vakcínu na Covid, ktorej stačí jedna dávka a izbová teplota

Koronavírus
Koronavírus / pixabay

Stanfordskí vedci úspešne otestovali vakcínu na Covid-19 vo forme nanočastíc, ktorá zatiaľ nemá žiadne vedľajšie účinky alebo problémy s distribúciou, ktoré trápia súčasnú generáciu používaných vakcín, informuje portál RT.

Vedec v laboratóriu Stanfordskej univerzity biochemik Peter S. Kim už v čase pandémie koronavírusu pracoval na vakcínach proti ebole, HIV a pandemickej chrípke a všetko svoje úsilie rýchlo nasmeroval do boja proti novej pohrome.

Tím už vyrobil a otestoval sľubnú novú vakcínu, ktorá by mohla poskytnúť riešenie mnohých problémov frustrujúcich globálne očkovacie úsilie. „Naším cieľom je vyrobiť jednorazovú vakcínu, ktorá nevyžaduje chladiaci reťazec na skladovanie alebo prepravu.“

„Ak sa nám to podarí, malo by to byť aj lacné,“ uviedol Kim, profesor biochémie na univerzite. „Cieľovou populáciou pre našu vakcínu sú krajiny s nízkym a stredným príjmom.“

Vakcínu od Moderny schválila už aj Európska komisia a môže sa používať aj u nás

Vakcíny proti nanočasticiam sú často rovnako účinné ako ich náprotivky založené na vírusoch a majú menej nevýhod.

Napríklad sa tieto vakcíny dajú vyrobiť rýchlejšie, na dodanie do imunizačných centier nevyžadujú rozsiahly dodávateľský reťazec chladu a je menej pravdepodobné, že spôsobia vedľajšie účinky. Je možné ich vyrobiť za nižšie náklady.

Prvé výsledky testov na vakcíny na myšiach naznačujú, že Stanfordova inokulácia nanočasticami môže poskytnúť imunitu už po jednej dávke.

Hospitalizovaným s covidom môže podľa štúdie pomôcť lacný liek proti všiam

Vedci dúfajú, že konečná forma vakcíny by mohla byť skladovaná pri izbovej teplote a mohla by byť distribuovaná aj vo forme prášku.

Mnohé zo súčasných generácií vakcín, ako sú vakcíny vyrábané spoločnosťami Pfizer / BioNtech a Moderna, sa musia skladovať pri teplotách od 8 do -70 stupňov Celzia, čo si vyžaduje rozširovanie infraštruktúry pre chladenie za účelom ich šírenia.

Európska lieková agentúra schválila vakcínu od spoločnosti Moderna

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info