HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

FBI vyšetruje hrozbu útoku na Washington

USA
Ilustračný obrázok / Zumapress
Hlasová správa, ktorá hovorí o útoku na americký Kapitol v štýle 11. septembra, spustila po jej zachytení federálne vyšetrovanie. Správa sľubuje pomstu za americký atentát na iránskeho generála Kásema Solejmáního, informuje portál RT.

„Letíme lietadlom v stredu na Kapitol. Solejmáni bude pomstený,“ uvádza sa správe, ktorú podľa CBS News prvý raz dostali riadiaci pracovníci letovej prevádzky so sídlom v New Yorku začiatkom tohto týždňa. Správa má súvis s americkým útokom bezpilotných lietadiel, pri ktorom začiatkom minulého roka zahynul neďaleko bagdadského letiska vodca iránskych síl Quds .

Aj keď zatiaľ nie je jasné, kto stál za digitalizovaným hlasovým záznamom, spravodajské zložky neveria, že hrozba je „dôveryhodná“. Bývalý dôstojník protiteroristickým štruktúr vyjadril pochybnosti o tom, že páchatelia sú Iránci a pre Newsweek uviedol: „Akákoľvek pokročilá teroristická skupina alebo národný štát, či už sú to sily Quds alebo Hizballáh, preukázali veľmi profesionálnu operačnú bezpečnosť. Iránsky režim a jeho zástupcovia by netelegrafovali plány a zámery týkajúce sa útoku. Predpovedanie takejto udalosti by skôr slúžilo na poškodenie ich úmyslov ako na vyvolanie strachu.“

Americké tajné služby: Za masívnym hackerským útokom stálo zrejme Rusko

Ruské jadrové vlaky z dôb studenej vojny by mohli zažiť svoj návrat, tvrdí vojenský expert

FBI odmietla incident komentovať, uviedla iba to, že berie „všetky hrozby násilia vážne“, zatiaľ čo Federálny letecký úrad (FAA) uviedol, že sa obrátil na orgány činné v trestnom konaní. Informovaný bol údajne aj Pentagon, DHS a Národné protiteroristické centrum (NCTC).

Hrozba bola hlásená len niekoľko hodín po tom, čo Teherán opäť vyzval Interpol, aby vydala medzinárodný zatykač na prezidenta Donalda Trumpa a 47 ďalších amerických účiniteľov zodpovedných za smrť Soleimániho.

Irán požiadal Interpol o vydanie medzinárodného zatykača na Donalda Trumpa

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info