fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Zakladateľ skupiny Pink Floyd požaduje okamžité prepustenie Assangea

Podporovatelia Juliana Assangea držia v rukách transparenty na jeho podporu pred londýnskym väzením Belmarsh. FOTO TASR/AP

Zakladateľ skupiny Pink Floyd Roger Waters požaduje okamžité prepustenie otca Wiki Leaks Juliana Assangea, ktorého britský sudca odmietol vydať na trestné stíhanie do USA. K rozhodnutiu Assangeovi blahoželali známe osobnosti, informuje portál RT.

„Nech ten muž začne žiť,“ vyhlásil Waters, podľa ktorého Assange musí byť bezodkladne prepustený z londýnskej väznice s maximálnym stupňom stráženia.

„My, Assangeovi podporovatelia, musíme prehovoriť. Prepustite ho na kauciu, veď už toho vytrpel veľmi veľa,“ uviedol Waters. Zároveň  poznamenal, že je priskoro na oslavy, pretože USA podali odvolanie v priebehu niekoľkých minút od vydania rozhodnutia a zamietnutí vydania.

Británia: Súd rozhodol nevydať Assangea do USA

„Toto je zjavne zdržiavacia taktika,“ uviedol o rozsudku a dodal, že právnici zastupujúci Washington zjavne vedeli o pláne sudcu odmietnuť vydanie.

Jednou z jeho Assangeových podporovateliek je aj Pamela Anderson, ktorá mu na Twitteri pogratulovala k rozhodnutiu súdu.

„Osobitný východ slnka pre môjho drahého priateľa Juliana Assangea. Aj keď sa boj ešte neskončil, ide o nádejnú chvíľu,“ napísala bývalá 53-ročná herečka, ktorá k príspevku pripojila aj video východu slnka.

Austrálsky premiér Scott Morrison oznámil, že Assange sa bude môcť slobodne vrátiť domov do Austrálie po ukončení súdneho konania vo Veľkej Británii.

Medzi ďalších priaznivcov zakladateľa Wiki Leaks patria aj  argentínsky prezident Alberto Fernandez, bývalý líder britskej Labouristickej strany Jeremy Corbyn, bývalý prezident Ekvádoru Rafael Correa či Edward Snowden, ktorý dal novinárom dokumenty o sledovacích aktivitách americkej Národnej bezpečnostnej agentúry.

Organizácia Wiki Leaks na seba strhla celosvetovú pozornosť, keď v roku 2010 publikovala tajné video americkej armády, na ktorom je možné vidieť letecký útok v irackom Bagdade z roku 2007.

Úradníci klamú, aby nemuseli zaregistrovať ruskú vakcínu, tvrdí šéf ukrajinskej lekárskej komory

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info