fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Maďarsko je stále otvorené vakcíne Sputnik V, ak by bola k dispozícii

Maďarský premiér Viktor Orbán. FOTO TASR/DUNA/MTI/Szilard Koszticsak

Maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil, že jeho vláda nevylúčila použitie ruskej vakcíny proti Covid-19, informuje portál RT. V rozhovore pre maďarské rádio Kossuth Orbán uviedol, že je už k dispozícii osemdesiattisíc dávok.

Zdôraznil tiež, že zatiaľ čo „vakcíny zo Západu riadi Európska únia, nie je spokojný s tempom obstarávania, pretože vakcíny boli skôr dostupné v Kanade, Británii, Izraeli a inde v EÚ. “Výsledkom je to, že krajina uvažuje o uzavretí samostatných dohôd s výrobcami mimo bruselského systému. „Ak budeme mat vakcíny, môžeme ich použiť. Ak ich bude veľa, môžeme veľa očkovať,“ dodal Orbán.

Úradníci klamú, aby nemuseli zaregistrovať ruskú vakcínu, tvrdí šéf ukrajinskej lekárskej komory

Jednou z vakcín, ktoré Budapešť skúmala, je Sputnik V, vyvinutý vedcami z moskovského centra Gamaleja. V novembri do hlavného mesta prišla zásielka ruskej vakcíny, čo maďarským vedcom umožnilo posúdiť jej bezpečnosť a účinnosť.

Tento krok vyvolal kritiku z Bruselu, ktorý trvá na tom, že jeho vlastný regulačný orgán musí najskôr schváliť vakcínu pred jej osobným skúmaním. Sputnik V nepatril k tým, ktoré sú zahrnuté v systémoch verejného obstarávania EÚ.

V nedeľnom rozhovore Orbán uviedol, že „ruská vakcína je dobrá, ale nie je jej dostatok a pravdepodobne ani nebude.“ Naďalej však hájil svoj prístup k zabezpečeniu dodávok vakcín, pričom pochválil aj výskum z Číny a trval na tom, že „v ideálnom svete by ste mali mať možnosť zvoliť si, či dostanete západnú alebo čínsku vakcínu.“

Zakladateľ skupiny Pink Floyd požaduje okamžité prepustenie Assangea

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info