fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Hrubé zlyhanie zodpovedných – nedostatok vakcín v Nemecku

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Kvôli nedostatku vakcín je očkovanie v Nemecku pomalé. Čoraz hlasnejšie zaznieva kritika na adresu nemeckej spolkovej vlády a EÚ. Výskumná pracovníčka Nemeckej akadémie vied Leopoldina Frauke Zippová hovorí o zlyhaní stratégie objednávania očkovacej látky proti COVIDu-19, píše nemecký časopis Der Spiegel.

Vzhľadom na pomalý začiatok očkovania proti koronavírusu sa stupňujú kritické hlasy proti nemeckej spolkovej vláde a Európskej únii. Šéf spoločnosti Biontech Uğur Şahin v rozhovore pre časopis Der Spiegel ostro kritizoval európsku stratégiu objednávania vakcíny. „Predpokladalo sa, že prídu ešte ďalšie firmy s očkovacími látkami. Zdá sa, že prevládol dojem, že dostaneme dosť vakcín, a nebude to také zlé, a že to máme pod kontrolou,“ – povedal Şahin.

Neurologička Frauke Zippová z Nemeckej akadémie vied Leopoldina to v rozhovore pre denník Die Welt nazvala hrubým zlyhaním zodpovedných. Pýta sa, prečo sa ešte v lete neobjednalo viac vakcín. Teraz by sa každým dňom mohlo zachrániť oveľa viac životov. Namiesto toho sa teraz často hovorí o potrebnej trpezlivosti, dodáva Zippová.

Ako ďalej uvádza Der Spiegel, opozícia v Spolkovom sneme sa tiež pripojila ku kritike zaobstarávania vakcín. Generálny tajomník FDP Volker Wissing rovnako pre denník Die Welt povedal: „Na príklade Izraelu a ďalších krajín vidíme, že je možné očkovať oveľa rýchlejšie. Spolková vláda musí veľmi dobre vysvetliť, prečo to v Nemecku ide tak pomaly.“

Kordula Schulzová-Ascheová z frakcie zeleného v Spolkovom sneme vyhlásila, že z dnešného pohľadu sa malo v lete ísť aj do rizika a z vyše stovky rôznych vývojárov vakcín niektorých vybrať a očkovaciu látku od nich objednať. Vakcína spoločnosti Biontech bola v tom čase ešte v testovacej fáze.

Podobne to vidí aj šéf ľavičiarov Bernd Riexinger.  Nemecká spolková vláda by preto mala podľa neho urýchlene udeliť licencie na dodatočnú výrobu očkovacej látky Biontech/Pfizer. Je to priamo v rukách nemeckého ministra zdravotníctva Jensa Spahna (CDU). Nová mutácia vírusu jasne ukazuje, že úspešná očkovacia stratégia je aj závodom s časom.

Vsadilo sa na nesprávnych výrobcov

Problémy pri obstarávaní vakcín, ktoré v súčasnosti pociťujú v Nemecku, súvisia aj s nákupnou politikou Európskej únie.  Časopis Der Spiegel nedávno informoval o tom, že Európska únia vsadila na nesprávnym výrobcov, napríklad na francúzsku firmu Sanofi a britsko-švédskeho producenta AstraZeneca. Obe spoločnosti museli výrazne odložiť schválenie očkovacej látky.

Paradoxom je pritom skutočnosť, že aj ďalšie v súčasnosti už schválené vakcíny by boli dostupné v dostatočnej miere. Šéf spoločnosti Moderna  Stéphane Bancel pre časopis Der Spiegel zdôraznil, že napríklad jeho firma by mohla poskytnúť oveľa väčšie množstvo vakcíny.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info