fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

„Vírusu sa pripisujú magické až nadprirodzené schopnosti,“ tvrdí doktor Lakota

Ilustračný obrázok / Shutterstock

Doktor Ján Lakota z virologického ústavu má svoj názor nielen na nosenie rúšok, ale aj na plošné testovanie a očkovanie. Poteší ním najmä konšpirátorov.

V súčasnosti je u nás témou číslo jeden očkovanie proti koronavírusu, ale aj samotný COVID-19 ako taký, pretože na Slovensku dochádzajú sily nielen zdravotníkom, ale voľné lôžka sa míňajú aj nemocniciach, ba hrozivo stúpajú aj počty mŕtvych a nakazených. Viac o problematike očkovania a tiež koronavírusu ako takého povedal pre televíziu Zem a vek doktor Ján Lakota z virologického ústavu SAV a bývalý primár z národného onkologického ústavu v Bratislave.

Ľudia zaočkovaní voči chrípke mali ťažší priebeh choroby ako tí, ktorí neboli

Ján Lakota je zhrozený už z toho, kto všetko sa k danej problematiku vyjadruje. „Mne to pripadá tak, akoby sa malo čosi udiať, aby ľudstvo, respektíve svet sa dostali do stavu, keď zo strachu z hrôzy a paniky príjme opatrenia, ktoré tu v živote nikdy predtým neboli. Nie som koronapopierač ako taký, ale v zásade si myslím, že sa tomuto vírusu pripisujú magické a až nadprirodzené schopnosti,“ vraví doktor hneď v úvode videa. Podľa Lakotu sú rúška neúčinné. „Niekto môže namietať, že ich majú aj operatéri, ale tí predsa otvárajú dutiny a nebudú pľuť do napríklad sterilnej dutiny brušnej alebo hrudnej,“ vysvetľuje lekár, ktorý má svoj názor aj na celoplošné testovanie. „V momente, ako dostanete papierik, že ste negatívny, tak už nemá žiadnu výpovednú hodnotu, pretože popri tom ste mohli vdýchnuť vírus, takže ste už nakazení. Testovanie by sa malo robiť tesne pred skríningom či vstupom na operáciu,“ vysvetľuje svoj pohľad na vec Lakota.

Veľa sa teraz hovorí a nádeje sa vkladajú do očkovania, tak aj na to má lekár svoj názor. „Ak sa vyjadrím o očkovaní, tak priebeh u tých, ktorí sa dali zaočkovať povedzme proti chrípke, bol v prípade ochorenia na ňu ťažší, a za tým si stojím,“ rezolútne vyhlásil doktor Lakota a dodáva: „Teraz bola vypracovávaná veľká štúdia, kde zobrali ľudí, ktorí ochoreli na koronavírus a porovnávali to s tým, či boli predtým očkovaní voči chrípke, kde im vyšiel koeficient korelácie vyše 42. Koeficient korelácia má hodnotu keď je väčší ako 3, a tu bol teda výrazne vyšší. Ten koeficient hovorí o tom, že kto sa nechal očkovať proti chrípke, tak častejšie ochorel na chrípkový vírus a aj priebeh ochorenia bol ťažší, ba dokonca niektoré prípady sa skončili smrťou.“

Vakcína proti koronavírusu nie je určená pre tehotné, potvrdil bývalý minister zdravotníctva

Neodborníci by sa v masmédiách nemali vyjadrovali k tomu, čomu nerozumejú

V pandemickej komisii nesedia podľa neho moc veľkí odborníci, pretože na infekčnú chorobu by sa mali v prvom rade vyjadrovať primári infekčných oddelení, ktorí ale do toho procesu zapojení neboli. „Existuje biochemik, ktorý bude navádzať na očkovanie, existuje virológ, ktorý bude rozprávať o očkovaní, existuje imunológ, ktorý bude tvrdiť, že očkovanie je bezpečnejšie ako uštipnutie komárom, je však pravdou, že žiadny jeden z nich nemá za sebou ani jeden semester lekárskej fakulty. Títo ľudia nemajú čo byť v masmédiách a treba im zakázať, aby sa vyjadrovali k problémom, do ktorých nemajú čo rozprávať. Virológ nech skúma vírusy a molekulárnu virológiu, biochemik nech skúma biochémiu a biochemické reakcie a imunológ nech si zase skúma to svoje, ale nech nerozprávajú do humánnej medicíny. A takýchto samozvaných znalcov tu máme veru dosť,“ končí svoje rozprávanie doktor Ján Lakota z virologického ústavu SAV.

Nielen vakcína, boj proti koronavírusu je teraz v mnohých ohľadoch úspešný

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info