Psychologickú pomoc po telefóne už vyhľadávajú aj vyčerpaní zdravotníci
03 | 01 | 2021 I Ivan Brožík

"V poslednom období volajú na linku psychológov aj zdravotníci, ktorí sú na pokraji svojich síl,” opísala časť príbehov, s ktorými sa odborníci stretávajú takmer denne, riaditeľka občianskeho združenia IPčko Gabriela Zúbriková.


Pomáhať ľuďom v náročných životných situáciách a pomôcť im nájsť riešenie je úlohou tímu psychológov z občianskeho združenia IPčko. Pandémia nového koronavírusu sa podpísala pod rekordný nárast počtu volaní, tím odborníkov sa musel strojnásobiť. Vyškolení psychológovia doposiaľ pomohli viac ako 200.000 ľuďom. Počet kontaktov však rastie. Konštatuje portál parlamentnelisty.sk.

„Niekedy volá mladý 22-ročný muž, ktorý sa chce zabiť. Inokedy 12-ročné dievčatko, ktoré zneužíva otčim. A  v poslednom období volajú na linku psychológov aj zdravotníci, ktorí sú na pokraji svojich síl. Častým problémom je aj domáce či sexuálne násilie, myšlienky na samovraždu, depresie, úzkosti, ale aj zvládanie pandémie koronavírusu."

V SR pribudlo 1219 prípadov COVID-19, počet úmrtí sa zvýšil o 67
Prostredníctvom RT-PCR testov odhalili v sobotu (2. 1.) na Slovensku ďalších 1219 pozitívnych na ochorenie COVID-19, celkovo vykonali 4288 RT-PCR testov. Počet obetí sa zvýšil o 67. Z ochorenia, ktoré spôsobuje nový koronavírus, sa vyliečilo... Čítať ďalej
03 | 01 | 2021 | tasr


Psychológov a sociálnych pracovníkov denne kontaktuje 280 ľudí. V decembri oproti novembru zaznamenali psychológovia nárast o 150 percent. Čoraz častejšie sa stáva, že tretine z nich nie sú poradcovia schopní poskytnúť okamžitú pomoc. „Každú chvíľu u nás zvoní telefón. Ľudia prosia o pomoc aj cez chat, video či e-mail. V akútnych prípadoch k nim vysielame náš Krízový intervenčný tím, ktorý je pripravený okamžite zasiahnuť. Nie vždy sa však podarí odpovedať všetkým. Hoci sa v IPčku strojnásobil počet poradcov a rozšírili sa služby, počet kontaktov je enormný,“ opísala sociálna pracovníčka Simona Košútová.

Kontaktovať psychológov z IPčka je možné prostredníctvom chatu na www.ipcko.sk, e-mailu na poradna@ipcko.sk, telefonicky na 0800 500 333. Ďalšie možnosti pomoci je možné nájsť na www.krizovalinkapomoci.sk alebo www.dobralinka.sk.

Cigániková: Matovič poslal semafor do Mongolska, ale nič iné nenavrhol
Potrebujeme logický, zrozumiteľný a pochopiteľný plán, aby ľudia vedeli, čo ich čaká, napísala v blogu poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS). Čítať ďalej
03 | 01 | 2021 | Michal Filek