fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Príspevok za výsledok volieb získali aj strany, ktoré sa do NRSR nedostali

Na archívnej snímke zľava vtedajší predsedovi strán Michal Truban (Progresívne slovensko), Alojz Hlina (KDH) a Miroslav Beblavý (Spolu). FOTO TASR - Dano Veselský

Nárok na štátny príspevok za výsledok parlamentných volieb z februára 2020 získali aj politické strany, ktoré sa do Národnej rady SR nedostali. Financie sa totiž vyplácajú všetkým stranám, ktoré získali vo voľbách aspoň tri percentá hlasov. Príspevok sa rozdelil na štyri časti, ktoré sa vyplácajú každý rok.

Príspevok dostalo napríklad KDH. Podľa Ministerstva financií dostalo hnutie v roku 2020 1 555 883,65 eura. „Príspevok sme použili na fungovanie a propagáciu hnutia a splatenie pôžičiek od fyzických osôb počas ostatnej volebnej kampane,“ priblížil pre TASR Stano Župa z komunikačného oddelenia KDH. Doplnil, že všetky dary za uplynulé roky majú zverejnené na webe.

Koalícia Progresívne Slovensko (PS) a Spolu dostala zatiaľ 3 175 140,15 eura. „Strana Spolu dostala jednorazový príspevok za hlasy vo výške 1,09 milióna eur, ktorý použila na vrátenie pôžičiek, ktoré si od členov zobrala na financovanie volebnej kampane do NR SR 2020. Taktiež sme v rámci príspevku na činnosť dostali tento rok 68 516 eur, ktoré boli použité na fungovanie kancelárie strany, a to mzdy päťčlennej kancelárie, nájom priestorov, nákup kancelárskeho vybavenia,“ vysvetlil pre TASR hovorca Spolu Matej Bučko. Doplnil, že strana dostala po parlamentných voľbách dary v hodnote 42 000 eur. „Najväčší darca bol člen predsedníctva Martin Pekár. Taktiež má strana pravidelný príjem z členského, ktoré je približne na úrovni 2500 eur mesačne,“ ozrejmil Bučko. PS na otázky o využití financií dosiaľ neodpovedalo.

Strany si za voľby do NR SR prerozdelili zatiaľ vyše 35 miliónov eur

SNS dostala za volebný výsledok zatiaľ 1 057 811,53 eura, strana deklaruje, že financie používa v súlade so zákonom o politických stranách. Volebná strana Maďarská komunitná spolupatričnosť (MKS) dostala príspevok vo výške 1 307 160,86 eura. „Príspevok sme použili na zabezpečenie fungovania strany, čiže prenájom priestorov, zabezpečenie technického vybavenia, mzdu zamestnancov, na menšie podujatia a online reklamu. Po voľbách sme dary nedostali,“ uviedol pre TASR tajomník strany Gábor Nászaly.

Za volebný výsledok dostala štátny príspevok aj strana Dobrá voľba. V roku 2020 jej rezort financií vyplatil 1 023 572,55 eura.

Tomáš a Šutaj-Eštok žiadajú zriadiť nezávislý výbor na prešetrenie smrti Milana Lučanského

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info