fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Maďarsko nebude očkovať ruskou vakcínou. Orbán kritizuje EÚ za pomalé obstarávanie

Vladimír Putin a Viktor Orbán / Fotokoláž (via TASR,Pixabay)

Maďarsko pravdepodobne nebude očkovať svojich občanov ruskou vakcínou proti koronavírusu. Ako informoval v nedeľu maďarský premiér Viktor Orbán, dôvodom je jej obmedzená výrobná kapacita, píše agentúra AFP.

Orbán zároveň v rozhovore pre maďarský verejnoprávny rozhlas skritizoval EÚ za podľa neho pomalé zaobstarávanie vakcín.

Maďarsko napriek častej kritike EÚ už zaočkovalo časť svojich občanov vakcínou od americko-nemeckého konzorcia Pfizer-BioNTech ešte v ten deň, ako prvé dávky dorazili do väčšiny krajín Únie, teda 26. decembra. Odignorovalo tak však prosbu EÚ o spoločné začatie vakcinačnej kampane naprieč členskými štátmi o deň neskôr, pripomína AFP.

Maďarsko zároveň vyslalo svojich odborníkov do Ruska a Číny, kde majú pozorovať tamojší vývoj očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19. Orbán tiež medzičasom získal vzorky spornej ruskej vakcíny Sputnik V, ktorej účinnosť odborná komunita spochybňuje. Jej použitie v rámci EÚ neschválila ani Európska lieková agentúra (EMA).

Stovky Izraelčanov sa nakazili Covid-19 hneď po zaočkovaní

V porovnaní so Sputnik V je „čínska (vakcína) sľubnejšia, a zdá sa, že bude dostupnejšia skôr a vo väčšom množstve,“ vyjadril sa Orbán. „Vieme, že ruská vakcína je dobrá, ale nie je jej dostatok a pravdepodobne ani nebude,“ doplnil.

Pre občanov Maďarska bude ideálnou možnosťou vybrať si, či sa chce nechať zaočkovať vakcínou z Číny alebo „zo západu,“ vyjadril sa tiež Orbán.

Maďarsko od vypuknutia pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 zaznamenalo 327.995 prípadov nákazy a 9884 úmrtí.

USA: Lekárnik zámerne znehodnotil stovky dávok vakcíny proti koronavírusu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info