fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Čínsky vírus nie je čínsky, tvrdí Peking

pandémia
Ilustračný obrázok / pixabay
Výskum naznačuje, že pandémia koronavírusu bola pravdepodobne výsledkom ohnísk na mnohých miestach po celom svete, uviedol čínsky minister zahraničia Wang Yi a dodal, že Peking odolá akýmkoľvek pokusom o „stigmatizáciu“, informuje portál Russia Today.

„Pretekali sme s časom a boli sme prvou krajinou, ktorá hlásila prípady svetu,“ uviedol Wang v piatok v rozhovore  pre čínske médiá. Tvrdil, že v rozpore s prevládajúcim názorom, samotné prepuknutie choroby v Číne výlučne nezavinilo globálnu pandémiu.

Čoraz viac výskumov naznačuje, že pandémiu pravdepodobne spôsobili samostatné ohniská nákazy na viacerých miestach sveta,“ konštatoval minister.

Prvý zhluk prípadov Covid-19 bol hlásený v čínskom meste Wuhan 31. decembra 2019. V priebehu nasledujúceho roka sa vysoko nákazlivý vírus rozšíril do zvyšku sveta, čo malo za následok 84,1 milióna potvrdených prípadov a zatiaľ viac ako 18,3 milióna úmrtí.

Napriek pandémii sa v roku 2020 úmrtia pri nehodách lietadiel zvýšili

Napriek tomu, že presný pôvod koronavírusu zostáva nejasný, odchádzajúca administratíva prezidenta Donalda Trumpa obviňuje z pandémie Čínu. Obvinenia vznesené proti Pekingu siahali od utajenia počiatočného ohniska nákazy až po tvrdenia, že vírus bol spôsobený človekom a nejako unikol z čínskeho laboratória.

Trump opakovane označoval Covid-19 za „čínsky vírus“ a trvá na tom, aby zaň niesol zodpovednosť Peking.

„Sme v prvej línii boja za verejnú mienku,“ uviedol Wang a dodal, že Čína sa dôrazne stavia proti „politizácii pandémie“. „Boli sme rozhodnutí zabezpečiť, aby objektívna naratívna a kolektívna pamäť na boj proti pandémii nebola narušená klamstvami,“ dodal minister.

Výsledky niekoľkých medzinárodných štúdií naznačujú, že keď Čína prvýkrát oznámila nový vírus, bol už prítomný v iných krajinách. Pred mesiacom výskum darcov krvi, ktorý uskutočnili americké Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ukázal, že Covid-19 infikoval Američanov niekoľko týždňov pred 31. decembrom 2019.

Ako pandémia zmenila bohoslužby? Teraz si stihnete aj ošúpať zemiaky, smeje sa kňaz

Podobné prieskumy uskutočnené vo Francúzsku a Taliansku  zistili protilátky proti koronavírusu vo vzorkách krvi od začiatku decembra a septembra toho roku. Medzitým testy splaškovej vody v Španielsku odhalili stopy koronavírusu v sondách urobené už v marci 2019 – teda deväť mesiacov pred začiatkom pandémie.

Čínski predstavitelia zdravotníctva už skôr naznačili, že Covid-19 sa mohol dostať do Wuhanu zo zahraničia na mrazených morských plodoch alebo mäsových výrobkoch. Z prenosu choroby podozrievali aj účastníkov vojenských svetových hier, ktoré sa v meste konali v októbri 2019.

Pápež František: Potrebujeme vakcínu aj pre naše srdcia

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info