HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Žilinská nemocnica je krok od katastrofy

Ilustračný obrázok pixabay.com

Žilinská nemocnica bojuje s katastrofou. Stopäťdesiat jej zamestnancov je nakazených koronavírom. Vedenie už nemá koho nasadzovať do služieb.

Žilinská Fakultná nemocnica s poliklinikou v týchto dňoch bojuje s personálnymi problémami, do práce z dôvodu karantény pri ochorení COVID-19 nemôže nastúpiť 156 lekárov, sestier a ďalších zdravotníckych i nezdravotníckych pracovníkov. Ako informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková, niekoľko ďalších desiatok zamestnancov je práceneschopných z odlišných zdravotných dôvodov. Informáciu priniesol portál startitup.sk.

„Aktuálne nám chýba takmer štvrtina sestier, najväčšie ťažkosti pociťujeme na oddelení liečebne dlhodobo chorých, na oddelení vnútorného lekárstva, onkológii, chirurgii a úrazovej chirurgii. Maximálne sme využili dostupné vnútorné kapacity, ľudí preraďujeme zo všetkých oddelení, ale musíme personálne pokryť tiež mobilné odberové miesta a zároveň novovznikajúce vakcinačné centrum,“ uviedol medicínsky riaditeľ FNsP Žilina Igor Bízik.

Kritický stav vranovskej nemocnice: Pre COVID-19 jej hrozí zatvorenie!

„Momentálne je v žilinskej nemocnici hospitalizovaných už 82 ľudí s pozitívnym výsledkom PCR testu na COVID-19. V červenom pavilóne liečebne dlhodobo chorých je voľné posledné lôžko, v reprofilizovanom pavilóne urológie sú momentálne plne obsadené všetky anestéziologické lôžka pre pacientov vyžadujúcich ventilačnú podporu,“ priblížila aktuálnu situáciu Záteková.

Podľa medicínskeho riaditeľa nemocnice je situácia vážna a zhoršuje sa v celom Žilinskom kraji. „Nevieme, ako dlho dokážeme stav za takýchto okolností udržať. Vzhľadom na otvorené lyžiarske strediská a ubytovacie zariadenia vôbec nevieme predikovať, čo bude ďalej. Každý deň riešime nové rozpisy služieb, bohužiaľ, aj priamo na Štedrý deň sme museli akútne osloviť niekoľko zdravotníkov v rámci ich voľna,“ dodal Bízik.

Takmer 70% pacientov má príznaky Covidu až sedem týždňov po prepustení z nemocnice

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info