fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vakcína proti koronavírusu nie je určená pre tehotné, potvrdil bývalý minister zdravotníctva

Český minister zdravotníctva Roman Prymula / Fotokoláž (via Twitter / self)

Očkovanie proti koronavírusu v ČR začalo v nedeľu 27. decembra. Prvú dávku vakcíny dostali prevažne zdravotníci, ktorí sa starajú o ťažko chorých pacientov s covidom, informuje portál eXtra.

Ďalšia dodávka by mala do Česka doraziť vo štvrtok 31. decembra a od januára sa potom bude dovážať pravidelne každý štvrtok. Na očkovanie by sa nemali objednávať tí, ktorí majú alergiu na nejakú zložku vakcíny. To isté platí pre nakazených alebo čerstvo vyliečených z koronavírusu.

Turecko bude môcť vyrábať ruskú priekopnícku vakcínu Sputnik V, tvrdí minister zahraničia

„Zatiaľ nie je dostatok dát pre tehotné ženy, tie teda primárne očkovať nebudeme. Iba v prípade nejakej výnimočnej alebo rizikovej situácie by bolo možné zvážiť očkovanie,“ uviedol CNN Prima News epidemiológ a bývalý český minister zdravotníctva Roman Prymula.

Vakcína proti covidu zatiaľ neexistuje ani pre deti, napriek tomu by však pediatri mohli byť vítanou posilou pri očkovaní dospelých. „Vzhľadom na to, že máme najväčšie skúsenosti s očkovaním, pretože deti sa očkujú najviac, z povinného aj dobrovoľného, tak sme ponúkli pánovi ministrovi pomoc v tom, že by sme sa zapojili ako lekári do práce očkovacích centier,“ uviedla predsedníčka Združenia praktických lekárov pre deti Ilona Hülleová.

Rakúski politici rozhádaní kvôli očkovaniu proti koronavírusu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info