HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Mohol lockdown pomôcť zachrániť našu planétu? (Jonathan Watts)

Ilustračný obrázok / NASA, Reuters

Komentár Jonathana Wattsa (The Guardian)

Spomalenie ľudskej činnosti v dôsledku korona krízy bolo príliš krátke na to, aby zvrátilo trend dlhodobého ničenia. Zazreli sme však letmý pohľad na svet po fosílnych palivách, zamýšľa sa pre Guardian redaktor Jonathan Watts.

Keď sa začal lockdown, aj klimatológovia boli určite zhrození. Zároveň ich však zaujalo to, čo v globálnom meradle nazvali „neúmyselný experiment“ – do akej miery bude ekosystém planéty reagovať na najprudšie spomalenie ľudskej činnosti od druhej svetovej vojny?

Environmentálni aktivisti kladú otázku stručnejšie: Koľko lockdownu by  pomohlo zachrániť planétu?

Odpoveď je jednoduchá: rok od prvého nahláseného prípadu Covid nestačí. Odborníci tvrdia, že pandémia mohla niektoré problémy v oblasti životného prostredia ešte zhoršiť, hoci stále existuje možnosť,. že vlády použijú svoje balíčky ekonomických stimulov na podporu ekologického oživenia.

Poslední byzantskí Gréci čelia v Turecku vymretiu (Jack Montgomery)

Počas jari sa na severnej pologuli, keď boli obmedzenia najprísnejšie,  ľudská stopa zmenšila na úroveň, aká sa neukázala za posledné desaťročia. Lettecká doprava klesla o polovicucestná doprava vo Veľkej Británii poklesla o viac ako 70%. Priemyselné emisie v Číne, ktorá je najväčším zdrojom kysličníka uhoľnatého na svete, poklesli medzi začiatkom februára a polovicou marca asi o 18% – o 250 miliónov ton.

V Rusku zomrelo na COVID-19 trikrát viac ľudí, než uvádzajú štatistiky

Používanie automobilov v USA kleslo o 40 percent.  Seizmológovia dokázali detekovať oveľa jemnejšie vibrácie z „kultúrneho hluku“ ako pred pandémiou. Oddych bol však príliš krátky na to, aby zvrátil desaťročia ničenia. Poskytol však pohľad na to, ako by sa mohol svet cítiť bez fosílnych palív, s väčším priestorom pre prírodu.

Aké riziká zo sebou nesie masová distribúcia vakcíny? (Timotej Dudka)

Nebezpečenstvo premeny demokracie na demokratúru (Aneta Leitmanová)

Európa sa vyhla najmenej 11 tisícom úmrtí v dôsledku znečistenia ovzdušia. Čistejšie ovzdušie tiež znamenalo, že u 6 000 detí sa nevyvinula astma a o 600 menej sa narodilo predčasne. Zmena bola viditeľná aj z vesmír. Satelity zachytili zreteľné zníženie výskytu smogových pásov nad čínskym Wu-chanom a talianskym Turínom.

Pri rezervácii letenky sa budete musieť preukázať očkovacím pasom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info