fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Belgicko: Santa Claus zrejme nakazil desiatky dôchodcov, 26 zomreli

Ilustračný obrázok / pixabay

Najmenej 26 obyvateľov domova dôchodcov v belgickom meste Mol zomrelo po tom, ako ich navštívil dobrovoľník prezlečený za Santa Clausa, ktorý mal medzičasom pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19. Informovala TASR.

Flámske úrady však vo štvrtok uviedli, že zatiaľ nie je isté, či obyvateľov domova dôchodcov v provincii Antverpy nakazil práve Santa Claus, keď k nim 5. decembra zavítal. Okrem 26 úmrtí zaznamenali v domove ďalších 85 pozitívne testovaných osôb vrátane 40 zamestnancov.

Nákazu v domove zaregistrovali pár dní po návšteve Santa Clausa. Podľa virológa Marca Van Ransta sa väčšina infikovaných nakazila od tej istej osoby. Podľa úradov nič nenasvedčuje tomu, že by dobrovoľník vedel o tom, že je infikovaný. Vo veci preto zatiaľ nebolo iniciované vyšetrovanie.

Pre domov dôchodcov Hemelrijck, v ktorom bolo pred rozšírením nákazy ubytovaných 169 ľudí, bol určený krízový manažér, ktorý má pomôcť personálu, obyvateľom a príbuzným „vyrovnať sa s týmto zložitým obdobím“. Belgicko patrí medzi krajiny s najvyšším počtom obetí na množstvo obyvateľov na svete. Viac ako polovica zosnulých – 11.066 ľudí – boli obyvateľmi domovov dôchodcov.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info