fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Turecko bude môcť vyrábať ruskú priekopnícku vakcínu Sputnik V, tvrdí minister zahraničia

Sputnik V
FOIO TASR/ AP

Sputnik V, ruská vakcína proti Covid-19, sa bude môcť vyrábať aj na tureckej pôde, aby uspokojila domáce potreby v oblasti očkovania, uviedol turecký minister zahraničia, informuje portál RT.

Turecko je jedným z niekoľkých národov, ktoré spolupracujú s Ruskom na získaní vakcíny Sputnik V. Ankara taktiež uvažuje o jej výrobe v domácom prostredí po jeho schválení pre použitie v Turecku, uviedol v utorok minister zahraničia Mevlut Čavušoglu.

„Náš minister zdravotníctva počas včerajšieho rokovania uviedol, že z Ruska prichádzajú úplné informácie o vakcíne a všetko je na dobrej ceste,“ dodal Čavušoglu.

„Cieľom tejto spolupráce nie je iba dodávka vakcín, ale aj výroba, ktorá sa má odohrávať priamo v Turecku,“ ďalej poznamenal turecký minister zahraničia.

Argentína očkuje proti novému koronavírusu ruskou vakcínou Sputnik V.

Čavušoglu reagoval na spoločnej tlačovej konferencii so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom v Soči. Ministri sa stretli v juhoruskom meste, aby rokovali o strategických vzťahoch medzi oboma krajinami.

Turecko tiež súhlasilo s nákupom 50 miliónov dávok CoronaVac, vakcíny vyvinutej čínskou farmaceutickou spoločnosťou Sinovac, a 4,5 milióna dávok Tozinameranu, vakcíny od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Tureckí vedci pracujú aj na domácej verzii.

Medzi ďalšie krajiny, ktoré súhlasili s vyskúšaním ruskej vakcíny, patria Čína, India, Južná Kórea, Argentína, Brazília, Venezuela a Maďarsko.

Niektoré krajiny, napríklad Turecko, chcú produkt licencovať a vyrábať ho vo vlastných zariadeniach, skôr ako čakať na medzinárodné zásielky.

Británia pred dohodou o voľnom obchode s Tureckom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info