fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Argentína očkuje proti novému koronavírusu ruskou vakcínou Sputnik V.

Ilustračný obrázok / Shutterstock

 V Argentíne sa začalo očkovanie proti novému koronavírusu ruskou vakcínou Sputnik V. Po Bielorusku sa tak Argentína stala druhou krajinou na svete okrem Ruska, ktorá sa rozhodla očkovať svoje obyvateľstvo touto vakcínou, informuje TASR.

Vakcinačná kampaň sa začala simultánne vo všetkých argentínskych provinciách, do ktorých bolo distribuovaných takmer 300.000 dávok očkovacej látky. Prioritne sú očkovaní zdravotníci, ktorí stoja v prvej línii boja proti novému koronavírusu. Nasledovať budú učitelia, chronicky choré osoby a občania nad 60 rokov.

Očkovanie je bezplatné a dobrovoľné. V tejto krajine sa nakazilo už vyše 1,5 milióna ľudí a 43.000 zomrelo. Len niekoľko hodín pred Argentínou masové očkovanie ruskou vakcínou odštartovalo v Bielorusku.

V priebehu januára a februára by mala Argentína so 45 miliónmi obyvateľov dostať od Ruska ďalších 19,7 milióna dávok vakcíny, ktorá sa podáva dvakrát. Argentínska vláda okrem toho dostane aj vakcíny od britskej spoločnosti AstraZeneca a rokuje aj o dodávkach prípravku od firiem Pfizer a BioNTech.

Rusko bolo v auguste prvou krajinou, ktorá ohlásila registráciu očkovacej látky nazvanej po sovietskej družici Sputnik V; spravilo tak však ešte pred ukončením  klinických testov. Západní a niektorí ruskí odborníci spochybnili túto rýchlo pripravenú vakcínu, pričom kritici ju označujú za nástroj na posilnenie geopolitického vplyvu Ruska.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info