HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Po návšteve Santu zomrelo v belgickom domove 18 ľudí

Santa Claus
Ilustračný obrázok / TASR

Po návšteve dobrovoľníka oblečeného ako Santa Claus, mohlo byť nakazených vírusom Covid-19 takmer 160 ľudí spojených s opatrovateľským domom v Belgicku. Chorobe už podľahlo 18 z nich, informuje portál RT.

Tragédia zasiahla Hemelrijck, veľké zariadenie asistovaného bývania v obci Mol, ktoré slúži ako domov pre 169 starších obyvateľov. Vírus sa šíril ako požiar, zasiahol 121 obyvateľov a 36 zamestnancov a za tri týždne si vyžiadal 18 životov. Vedenie opatrovateľského domu bolo obvinené zo zavádzania verejnosti v snahe škandál ututlať.

Podozrivým vinníkom je syn jedného z obyvateľov, ktorý sa často hlásil ako dobrovoľník v Hemelrijcku a bol tam dôveryhodnou osobou. Dňa 4. decembra prišiel rozdávať povzbudenie, oblečený ako svätý Mikuláš. O tri dni neskôr sa u muža, ktorý žije v susednej obci Balen, vyskytli príznaky Covid-19 a následne bol pozitívne testovaný.

Keď sa miestne úrady snažili potlačiť ohnisko a dostať postihnutých do karantény, starosta Mol Wim Caeyers ubezpečil verejnosť, že aj keď návšteva nebola koordinovaná s orgánmi reakcie Covid-19, boli dodržané pokyny, ako zmierniť riziká.

Pozor na deti. Zneužívanie na internete počas pandémie vzrástlo

Čoskoro sa však ukázalo, že to nie je pravda. Fotografie z podujatia jasne ukazovali, že Mikuláš stál blízko obyvateľov, z ktorých niektorí nemali na tvári masky. „Uvedomujeme si, že vedenie to zorganizovalo s najlepším úmyslom a pokúsilo sa rešpektovať opatrenia,“ uviedol starosta a dodal: „Ale čo sa stalo, to sa stalo.“

Prekrúcanie faktov a nesprávna komunikácia nie sú jedinými dôvodmi, prečo sa ľudia hnevajú na vedenie ošetrovateľského domu. Mužova návšteva prišla v čase, keď boli pravidelné návštevy rodinných príslušníkov obyvateľov zakázané kvôli hrozbe Covid-19.

Marc Van Ranst z univerzity KU Leuven, jeden z najlepších belgických virológov, uviedol, že prepuknutie choroby sa javilo ako príliš rozsiahle na jedného superroznášača, hoci dôkazy poukazujú na jediný zdroj. Laboratórne testy identifikovali v domove starostlivosti štyri rôzne kmene vírusu SARS-CoV-2, väčšina infekcií však pochádzala iba od jedného z nich, rovnakého, ktorý postihol nešťastníka.

Babiš chce, aby bolo Česko zaočkované skôr než v septembri

Van Ranst uviedol, že hoci bola návšteva zjavne „hlúpym nápadom“, muž mohol byť dokonca infikovaný rezidentom alebo zamestnancom, keď dobrovoľne pracoval v opatrovateľskom dome skôr. „Prípad zdôrazňuje, aké dôležité je správne vetranie pre zníženie vírusovej záťaže,“ dodal vedec.

S toľkým počtom pracovníkov postihnutých vírusom je teraz nedostatok ľudí, ktorí môžu poskytovať starostlivosť obyvateľom Hemelrijcku. Starosta požiadal Červený kríž a armádu o nasadenie pomocníkov a požiadal o pomoc aj vedenie provincie Antverpy, kde sa Mol nachádza.

Izrael očkuje „šialene“ rýchlo. Koronavírusu sa zbavíme do 30 dní, zastrája sa Netanjahu

 

 

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info