fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

V Čechách i v Európe sa už očkuje

Ilustračné foto / ČTK

V Českej republike a väčšine ďalších krajín Európskej únie sa v nedeľu ráno začalo očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Medzi prvými dostali vakcínu v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici premiér Andrej Babiš a Emília Řepíková, vojnová veteránka a priama účastníčka bojov na Dukle, informuje TASR.

Babiš v tejto súvislosti povedal, že Česko má za sebou najhorší rok vo svojej novodobej histórii a vakcína predstavuje nádej, že sa vrátime do normálneho života. ČR má podľa neho objednaných celkom 15,9 milióna vakcín pre 8,95 milióna ľudí. Očkovanie potrvá  pravdepodobne deväť mesiacov. Po zdravotníkoch, dôchodcoch a rizikových skupinách obyvateľstva prídu bežní záujemcovia o očkovanie na rad zrejme koncom marca.

ČR dostane v decembri a januári 355.000 dávok očkovacej látky. Štát nechce mať zásoby, ale očkovať hneď, ako vakcíny bude mať.

V ČR za sobotu zaznamenali 3024 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Je to o niečo menej ako pred týždňom (3397), vzhľadom na vianočné sviatky a víkendový sa však vykonalo iba 8337 testov.
Česko v súčasnosti eviduje 93.714 aktívnych prípadov nákazy. Od začiatku pandémie sa tam nakazilo 670.599 ľudí a počet úmrtí stúpol k nedeľňajšej 08.00 h o 53 na 11.044. Hospitalizovaných je 4226 pacientov, z toho je 637 vo vážnom stave.

Česká republika prešla v nedeľu na najvyšší, piaty stupeň svojho protiepidemického systému PES. Opatrenia, ktoré budú platiť zatiaľ do 10. januára, znamenajú zastavenie prevádzky lyžiarskych vlekov, zákaz nočného vychádzania od 21.00 h do 05.00 h vrátane 31. decembra, či uzavretie väčšiny obchodov.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info