Tretina ľudí na Slovensku žije z ruky do úst, ukázal prieskum
27 | 12 | 2020 I Ivan Brožík

Koronakríza najviac ekonomicky postihla nízkozarábajúce vrstvy obyvateľstva, každý tretí Slovák je finančne na dne.


Pandémia koronavírusu zapríčinila v tomto roku aj globálne znižovanie stavov zamestnancov alebo ich miezd. Pre zmeny na pracovnom trhu prišlo o celý alebo takmer celý mesačný osobný príjem 8 percent Slovákov, o väčšinu mesačného príjmu 11 percent a menšiu časť svojho príjmu stratilo až 21 percent opýtaných. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry Focus, informuje portál webnoviny.sk.

Pre koronakrízu prišli o svoj príjem najmä tí, ktorí pochádzajú z nízkopríjmových domácností. „Koronakríza najťažšie dopadá na tie domácnosti, ktoré mali už pred samotnou krízou hlbšie do vrecka. Často ide o ľudí, ktorí pracovali, alebo pracujú v menej kvalifikovaných profesiách, s čím súvisí aj ich nižší príjem,“ vysvetľuje sociológ a riaditeľ agentúry Focus Martin Slosiarik.

Zarážajúci výsledok výskumu – vyrastá nám generácia povaľačov!
Sú dnešní mladí ľudia iní ako boli ich rodičia či starí rodičia? Podľa výskumu zrejme áno a čo je ešte zarážajúcejšie, vyrastá nám vraj generácia povaľačov. Čítať ďalej
26 | 12 | 2020 | Jozef Uhlárik ml.


Tieto domácnosti sa tak podľa neho dostávajú do začarovaného kruhu finančných problémov. Pozitívnou správou podľa Slosiarika je, že viac ako dve tretiny Slovákov vo veku od 18 do 60 rokov disponujú finančnou rezervou. Tretina ľudí však nemá žiadnu finančnú rezervu

„Slováci sú napriek aktuálnej nepriaznivej situácii finančne zodpovední a väčšina z nich myslí aj na horšie časy. Pätnásť percent opýtaných si dokonca dokázalo ušetriť peniaze vo výške viac ako šiestich mesačných platov. Pri dlhodobejších krízach však finančná rezerva na pár mesiacov nemusí byť dostatočná a treba viac myslieť aj na nepredvídateľné okolnosti,“ hovorí generálny riaditeľ mBank Slovensko Robert Chrištof. Na druhej strane, až približne jedna tretina ľudí nemá odloženú žiadnu finančnú rezervu.

Pre koronakrízu zmenila svoje finančné správanie viac ako polovica Slovákov. Až 37 percent opýtaných znížilo svoje výdavky a začalo míňať menej. Pravidelne sporiť si začalo 15 percent respondentov a ďalších 5 percent začalo investovať vo fondoch. Ľudia obmedzili svoje výdavky aj inými spôsobmi. Napríklad zrušili nejaký typ poistenia, alebo požiadali svoju banku o odklad splátok.

Reprezentatívny kvantitatívny online prieskum agentúry Focus pre mBank sa uskutočnil v novembri 2020 medzi online populáciou SR vo veku od 18 do 60 rokov.

Poberatelia minimálnych dôchodkov, netešte sa, vláda vám nepridá ani cent
Minimálne dôchodky sa od budúceho roka zmrazia, Sociálna poisťovňa ušetrí na najchudobnejších desiatky miliónov eur. Čítať ďalej
26 | 12 | 2020 | Ivan Brožík