fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Fico: Odporúčame poslancom, aby sa divadla o predĺžení núdzového stavu nezúčastnili

Igor Matovič a Robert Fico / Fotokoláž (via TASR)

Strana SMER-SD vydala v súvislosti so zajtrajším hlasovaním parlamentu o predĺžení núdzového stavu oficiálne stanovisko. Predseda Robert Fico verejnosť informuje, že svojim poslancom odporučia využiť inštitút obštrukcie a hlasovania sa nezúčastniť. 

„Prvýkrát v histórii Slovenska bude zvolaná mimoriadna schôdza NR SR, na ktorej nebude môcť opozičný poslanec povedať ani jediné slovo. Vládna koalícia očakáva od mašinérie koaličných poslancov, že prídu na schôdzu, potichu 4 krát stlačia tlačidlo a pôjdu domov.“

Podľa SMER-u chce takýmto nekultúrnym, nedemokratickým spôsobom  vládna väčšina schváliť ústavný zákon, ktorým si vláda uzurpuje právo predlžovať núdzový stav. Dochádza tak nielen k vážnemu narušeniu rovnováhy medzi zákonodarnou, výkonnou a súdnou mocou v prospech moci výkonnej, ale je evidentný aj zámer vlády Matoviča. Je ním vraj úmysel vlády čo najdlhšie obmedzovať základné politické práva ľudí a tým im znemožniť formou protestných zhromaždení vyjadrovať narastajúci nesúhlas s vládnou politikou.

Ústavný právnik varuje: Núdzový stav nemá kto predĺžiť, hrozí nám kolaps?

„SMER – SD nepochybuje, že konanie vládnej koalície smeruje aj proti avizovanému zberu podpisov na referendum o predčasných voľbách, pretože tento bude pri obmedzených politických právach výrazne sťažený. Predĺženie núdzového stavu umožní vláde ďalšie šikanovanie lekárov a zdravotníckych pracovníkov, ktorí sú bez racionálneho dialógu s vládou vystavovaní diktátorským manierom vládnych predstaviteľov.“

Vládna koalícia, podľa Roberta Fica, k tomuto nedemokratickému a nedôstojnému cirkusu, ktorý chce predviesť niekoľkominútovým tichým hlasovaním, opozičných poslancov nepotrebuje. „SMER – SD od začiatku jasne odmieta návrh ústavného zákona o predlžovaní núdzového stavu, pripravil k tomuto návrhu pozmeňujúci návrh, ktorý vládna koalícia odmieta. Preto SMER – SD ako politická strana odporúča svojim poslancom, aby využili inštitút politickej obštrukcie a Matovičovho divadla v NR SR sa nezúčastnili,“ uzavrel Fico.

Podľa uznávanej právničky je núdzový stav iba vládnou fraškou!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info