fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Čína bude najväčšou ekonomikou sveta skôr, ako si všetci mysleli, tvrdia experti

Ilustračné foto / Pixabay

Centrum pre ekonomický a podnikový prieskum (CEBR) očakáva, že čínska ekonomika do roku 2028 prekoná ekonomiku USA, čo je o pol dekády skôr, ako predpovedala v minulosti, informuje portál RT.

Podľa najnovšej správy Centra pre ekonomické a podnikové prieskumy (CEBR) rýchle zotavenie Číny z pandémie Covid-19 bude mať za následok, že v roku 2020 jej ekonomika zažije dvojpercentný nárast, zatiaľ čo tá americká sa zníži o päť percent. Znamená to, že Čína dobieha svojho najväčšieho rivala.

Správa CEBR zároveň naznačuje, že globálny hrubý domáci produkt (HDP) poklesne o 4,4 percenta, čo predstavuje najväčší medziročný pokles od druhej svetovej vojny.

„Veľkou novinkou v tejto predpovedi je rýchlosť rastu čínskej ekonomiky. Očakávame, že sa z nej v priebehu súčasného päťročného plánu (2020 – 25) stane ekonomika s vyššími príjmami. A taktiež očakávame, že predbehne USA o päť rokov skôr, ako sme si mysleli pred rokom,“ uviedol podpredseda CEBR Douglas McWilliams.

Západ očakáva agresívnu hospodársku ofenzívu Číny

Podiel Číny na globálnom HDP sa údajne zvýšil z 3,6 percenta v roku 2000 na 17,8 percenta v roku 2019 a bude naďalej rásť. Očakáva sa, že krajina prekoná hranicu 12 536 dolárov na obyvateľa, čo jej pomôže vstúpiť do klubu krajín s vysokými príjmami do roku 2023.

Životná úroveň v Číne však údajne zostane nižšia ako v západných krajinách. V USA je pre porovnanie priemerný príjem na obyvateľa 63 000 dolárov.

„Moskva nebude súčasťou pretekov v zbrojení“, tvrdí šéf ruského generálneho štábu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info