HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Nestačí, že niekto len niečo povie a začnú razie a zatýkanie, tvrdí Kurilovská

Rektorka Akadémie PZ Lucia Kurilovská / Fotokoláž (via TASR)

Väzba je zaisťovací úkon, ktorého účelom je, aby sa nezmarilo trestné konanie vedené proti osobe, ktorá bola do väzby vzatá. V rozhovore pre agentúru SITA a portál Webnoviny.sk to uviedla rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave a odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská

„Presne v súvislosti s tým sú ustanovené jednotlivé dôvody väzby,“ povedala Kurilovská s vysvetlením, že týmito dôvodmi sú obava z možného ovplyvňovania svedkov, hrozba úteku obvineného alebo možné pokračovanie v trestnej činnosti.

„Nehovoriac o tom, že máme nastavený ešte jeden dôvod väzby, o ktorom sa v podstate málo hovorí. Je to dôvod väzby pre skutočnosť, že obvinenej osobe hrozí vysoký trest,“ zdôraznila Kurilovská, podľa ktorej je tento dôvod spojený s takzvanou útekovou väzbou. Rovnako sa podľa nej pri rozhodovaní o väzbe prihliada aj na osobu obvineného alebo skutok, z ktorého je obvinený.

Očistec funguje, len keď si priznáte chybu. Inak je to peklo, hovorí Róbert Bezák

Viacerí obvinení v medializovaných kauzách boli v poslednom období vzatí do väzby, pričom niektorí predstavitelia parlamentnej opozície hovorili v tejto súvislosti o mučiacom nástroji, ktorým obvinených trápia, aby si vymýšľali výpovede. Kurilovská však s tým to tvrdením nesúhlasí.

V tejto súvislosti pripomína, že každé vzatie do väzby obvineného je výsledkom viacinštančného procesu, ktorý pozostáva z návrhu prokurátora a rozhodnutia sudcov prvého stupňa a druhého stupňa. Sudca pre prípravné konanie zároveň podľa Kurilovskej pri rozhodovaní o väzbe preskúmava aj samotné obvinenie. Dodala, že v prípade väzby existujú aj možnosti náhrady, ako dohľad probačného a mediačného úradníka, alebo možnosť elektronického systému monitoringu osôb.

Kiska čoskoro očakáva pomenovanie hlavy mafiánskej chobotnice

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info