fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Veľvyslanci krajín EÚ rokujú o obchodnej dohode medzi Britániou a Úniou

Ilustračné foto / Pixabay

V piatok o 10.30 h zasadol Výbor stálych zástupcov pri EÚ (COREPER II) s cieľom posúdiť podmienky pobrexitovej obchodnej dohody medzi Britániou a euroblokom. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na hovorcu nemeckého predsedníctva v Rade EÚ Sebastiana Fischera.

Obchodná dohoda, ku ktorej dospeli vo štvrtok vyjednávači Veľkej Británie a EÚ, má podľa Fischera 1246 strán. Veľvyslanci 27 členských štátov EÚ sa teraz musia rozhodnúť, či sú podmienky zmluvy pre ich príslušné krajiny prijateľné.

Veľvyslancov informuje v priebehu piatka o podrobnostiach rokovaní s Britániou hlavný vyjednávač EÚ pre Brexit Michel Barnier, uviedol Fischer. Dodal, že posúdenie dokumentu bude trvať niekoľko dní.

Nemecko potvrdilo prípad nákazy novým kmeňom koronavírusu

Britský parlament plánuje hlasovať o ratifikácii spomínanej dohody 30. decembra. Očakáva sa, že poslanci zmluvu schvália, keďže prechodné obdobie, počas ktorého Británia zostáva súčasťou jednotného trhu a colnej únie, sa skončí 31. decembra, píše DPA.

Európsky parlament (EP) rozhodne o ratifikácii obchodnej dohody s najväčšou pravdepodobnosťou až v novom roku, čo znamená, že dovtedy sa bude pravdepodobne predbežne uplatňovať, komentuje DPA.

Dohoda umožní po 31. decembri 2020 obchod bez ciel a kvót rovnako ako spoluprácu v oblastiach od bezpečnosti po letectvo.

Nielen vakcína, boj proti koronavírusu je teraz v mnohých ohľadoch úspešný

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info