fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Mikas: To, či bude tretia vlna sa vylúčiť nedá. Všetko bude závisieť od toho, ako sa skončí táto vlna

Hlavný hygienik SR Ján Mikas / Fotokoláž (via TASR)

Hlavný hygienik Ján Mikas v tohtotýždňovom video rozhovore pre denník Pravda priblížil ako vyzerá súčasná situácia a či môžeme očakávať aj ďalšiu vlnu

Súčasná epidemiologická situácia na Slovensku je podľa Mikasa nepriaznivá. „Stále zaznamenávame rekordy čo sa týka nových potvrdených prípadov aj počtu hospitalizovaných prípadov v nemocniciach,“ uviedol.

Rovnako nám narastá aj počet úmrtí. Situácia sa pravdepodobne nebude zlepšovať ani v najbližších dňoch. „Všetko však bude závisieť od samotných ľudí, akým spôsobom sa budú chrániť. Hlavne seba a svojich najbližších.“ Mikas dodal, že by ľudia mali počas sviatkov dodržiavať opatrenia vydané odborníkmi.

Hlavný hygienik v rozhovore pre denník Pravda nevylúčil, že by mohla prísť aj tretia vlna. Všetko bude podľa neho závisieť od toho, ako sa skončí táto vlna.

Vláda preukázala, že testovanie nedokáže zastaviť šírenie vírusu, tvrdí matematik

„Koľko ľudí sa dá zaočkovať. Ale môže sa stať, že tento vírus tu bude s nami už navždy. Budeme ho brať ako vírus, ktorý spôsobuje akútne respiračné ochorenia, proti ktorému bude účinné očkovanie. Budeme ho sledovať, keď sa bude v určitých vlnách alebo periodicite vracať. Bude sa vyskytovať v populácii celosvetovo a budeme sa musieť s ním naučiť žiť.“

Mnohé nariadenia, ktoré vláda počas roka prijala kvôli pandémii boli mätúce, častokrát prijímané na poslednú chvíľu. Viacero odborníkov, ale aj opozičných politikov hovorilo o tom, že opatrenia nie sú dostatočne vysvetľované. Mikas to ale tak nevidí.

„Myslím si, že sme ich vysvetľovali dostatočne, až sme sa možno aj ľuďom znechutili, keď nás všade videli. Aj tak si myslím, že tí, ktorí sa chcú rozhodnúť správne, tak sa aj rozhodnú. A kto sa nechce, je to na jeho zodpovednosti. Našou úlohou je podať informácie, krivky a tabuľky hovoria jasnou rečou. Nech si ľudia urobia vlastný názor. Vždy je to nakoniec o tom, ako sa budú práve oni správať.“

Na otázku, kedy skončí súčasná pandémia odpovedal, že ešte niekoľko mesiacov to na pozitívnu situáciu a lepšie čísla nevyzerá. „Hádam do leta to zvládneme,“ skonštatoval.

Vnímať Sulíka ako rozumné riešenie, je podľa Draxlera cestou demontáže štátu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info