HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Moskva bude môcť zablokovať americké sociálne siete

médiá
Ilustračný obrázok / pixabay

Ruské úrady by mohli získať oprávnenie obmedziť prístup na americké stránky sociálnych médií, o ktorých sa zistilo, že sú diskriminačné voči ruským médiám. Na základe zákonov schválených dolnou komorou parlamentu sú v hre aj vysoké pokuty platformám, ktoré nevymazávajú zakázaný obsah, informuje Guardian.

Autori týchto dvoch návrhov uviedli, že priestupky zo strany YouTube a Facebooku preukázali potrebu legislatívy, ktorá je súčasťou snahy o zvýšenie ruskej internetovej suverenity.

Prvý návrh zákona umožňuje Rusku obmedziť prístup k webovým stránkam alebo ich úplne zablokovať v nadväznosti na to, čo zákonodarcovia tvrdia. Ide väčšinou o sťažnosti zo strany štátnych predajcov, že s ich účtami sa zaobchádza s predsudkami zo strany Twitteru , Facebooku a YouTube.

Twitter začal v auguste označovať účty niekoľkých ruských médií s popisom „médiá spojené so štátom“ a niektorými kľúčovými predstaviteľmi vlády. Rusko to vtedy odsúdilo.

Šéf ruskej vesmírnej agentúry sa rozčuľuje nad hlúpymi americkými sankciami

Druhý návrh zákona umožní Rusku pokutovať poskytovateľov internetu medzi 10% a 20% ich ruského obratu z predchádzajúceho roka za opakované neodstránenie zakázaného obsahu.

Návrh zákona stanovuje maximálnu pokutu 8 miliónov rubľov, keď stránky neodstránia obsah obsahujúci výzvy na extrémistické aktivity, informácie o rekreačných drogách alebo sexuálnom zneužívaní detí.

Duma schválila návrh, ktorý Putinovi opäť umožní kandidovať za prezidenta

Autori návrhu uviedli, že YouTube, Twitter, Facebook a Instagram neodstránili stovky stránok obsahujúcich zakázaný obsah, ako to vyžadujú ruské zákony.

Očakáva sa, že tieto dva návrhy zákonov vstúpia do platnosti, aj keď ich ešte musí schváliť horná komora a podpísať ich prezident Vladimír Putin.

Stránky ako YouTube sa stali životne dôležitým zdrojom pre kritikov Kremľa.

Nový britský kmeň Covid-19 sa javí ako prenosnejší u mladých ľudí a detí

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info