Domáci cestovný ruch prakticky skolaboval
24 | 12 | 2020 I Jozef Uhlárik ml.

Správy o tom, že náš cestovný ruch padá na kolená sa Slovenskom šírili už po prvej vlne pandémie koronavírusu. V tej druhej na kolená padol definitívne.


Desivé čísla potvrdil aj štatistický úrad. Jeseň totiž prudko zvýšila prepad počtu hostí v našich ubytovacích zariadeniach. V októbri ich bolo dokonca medziročne menej až o takmer 80 %. Jediným ukazovateľom s pozitívnym trendom bol v októbri len priemerný počet prenocovaní, čo spôsobili kúpeľné pobyty najmä domácich turistov, informuje portál topky.sk.
Pokles návštevníkov bol najväčší na zápase Slovenska

Slovenské hotely v podstate počas roka zívali prázdnotou. Výnimkou boli iba letné mesiace. V hoteloch a penziónoch sa v októbri ubytovalo len 119-tisíc návštevníkov. „Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach celkovo viac ako 450-tisíc nocí, medziročne bol ich počet nižší o takmer 70 %,“ uviedli štatistici, podľa ktorých v októbri minulého roku dosiahol počet návštevníkov takmer 600-tisíc osôb a 1,5 milióna prenocovaní. Návštevnosť tvorili podľa štatistikov najmä domáci turisti, ktorí predstavovali až 84 zo 100 ubytovaných. „Aj ich počet sa však oproti vlaňajšku prudko znížil. Spomedzi ôsmich krajov iba jediný, Žilinský kraj, zaznamenal v októbri pokles menší ako 70 %,“ zhrnul Štatistický úrad.

V októbri utrpel poklesom návštevníkov najmä západ Slovenska, a to o 83 %. Tradične najnavštevovanejšie oblasti ako Žilinský a Prešovský kraj evidovali celkovo len viac ako 51-tisíc návštevníkov. Pretrvával aj nízky počet zahraničných turistov, ktorých slovenské ubytovacie zariadenia evidovali v októbri iba necelých 19-tisíc, pričom vlani ich za rovnaké obdobie bolo takmer 11-násobne viac, keď ich počet presiahol 206-tisíc. Negatívny dosah turizmu bol podľa štatistov najviditeľnejší, ostatne ako i po minulé mesiace, v Bratislavskom kraji, v ktorom bola celková návštevnosť medziročne nižšia až o 85 %, ba počet zahraničných hostí klesol dokonca až o viac ako 92,2 %. Samotná Bratislava na tom bola rovnako zle.

Na COVID-19 doplatili aj luxusné hotely. Kvôli opatreniam hlásia hromadné prepúšťanie!
Skupina Best Hotel Properties musí pristúpiť k hromadnému prepúšťaniu v bratislavských hoteloch Grand Hotel River Park, Sheraton a Crowne Plaza, ako aj v košickom DoubleTree by Hilton a pravdepodobne zruší spolu okolo 80 pracovných... Čítať ďalej
01 | 10 | 2020 | Jozef Uhlárik ml.

Lepšie čísla sme dosiahli iba vďaka kúpeľným mestám

Oveľa lepšie na to neboli ani Košice, ktoré v októbri taktiež trpeli poklesom najmä zahraničnej návštevnosti o takmer 88 %. Celková návštevnosť Košíc bola v medziročnom porovnaní nižšia o 75,4 %. Kde sa výraznejšie v októbri 2020 predĺžila dĺžka pobytov, a medziročne vzrástla v priemere z 2,5 na 3,8 noci, to boli vďaka návštevnosti kúpeľné mestá. Aj počet hostí v okresoch, v ktorých sa kúpele nachádzajú, síce klesol výrazne, ale o niečo menej ako bol celoslovenský priemer. Vplyvom kúpeľnej návštevnosti sa najvýznamnejšie zvýšil priemerný počet prenocovaní v Trenčianskom kraji z 3,6 na 7,2 noci. Na území tohto kraja však ležia hojne navštevované kúpeľné mestá Bojnice a Trenčianske Teplice. Rovnako aj kapacity izieb boli v tomto regióne v októbri využité najviac, a to takmer na 30 %.

Podobne návštevnosť v Piešťanoch, Smrdákoch, Turčianskych Tepliciach, Bardejove a aj v Krupine zvýšila priemerné dĺžky prenocovaní v tých okresoch a krajoch, na území ktorých sa nachádzajú. „Za desať mesiacov roku 2020 sa v zariadeniach cestovného ruchu ubytovali viac ako 3 milióny návštevníkov, čo predstavovalo medziročný pokles o viac ako 44 %,“ zhrnuli čierne čísla štatistici. Medziročne sa počet domácich návštevníkov za desať mesiacov znížil o viac ako tretinu a počet cudzincov o viac ako 61 %. Podľa posledných údajov k októbru 2020 slúžilo cestovnému ruchu celkovo 4333 ubytovacích zariadení, v ktorých bolo k dispozícii 69 500 izieb a 182-tisíc lôžok. V porovnaní s vlaňajším októbrom klesol počet izieb o 1200 (o 1,8 %) a počet lôžok o 3800 (o 2 %), dodáva na záver portál topky.sk.

Štát by mal podporovať aj liečebné kúpele a zdravotný turizmus, žiadajú kúpeľníci
Štát by mal v súvislosti s negatívnymi následkami koronakrízy na domáci cestový ruch podporovať aj prírodné liečebné kúpele, a tým aj zdravotný turizmus. Čítať ďalej
07 | 07 | 2020 | SITA