Pfizer a Moderna preveria svoje vakcíny po objavení nového variantu koronavírusu
22 | 12 | 2020 I robertmerva

Spoločnosti Pfizer a Moderna preverujú, či ich vakcíny proti novému koronavírusu SARS-CoV-2 sú účinné aj v prípade jeho zmutovanej verzie, ktorá sa nedávno zistila vo Veľkej Británii a niekoľkých ďalších krajinách. Uviedla to v utorok televízia CNN s odvolaním sa na vyhlásenia oboch firiem.


"Na základe doterajších údajov očakávame, že imunita vyvolaná našou vakcínou ochráni pred variantmi (vírusu), ktoré boli nedávno popísané vo Veľkej Británii," uviedla vo vyhlásení spoločnosť Moderna. Dodala, že v nasledujúcich týždňoch vykoná ďalšie testy na potvrdenie tohto predpokladu.

Firma Pfizer informovala, že zhromažďuje údaje z analýz vzoriek krvi odobratých osobám, ktoré už dostali jej vakcínu, či bola schopná neutralizovať novú mutáciu zo Spojeného kráľovstva.

Spoločnosti Pfizer a Moderna zatiaľ ako jediné vyrábajú dve vakcíny, ktoré boli povolené na použitie v USA a Európskej únii. Obe tvrdia, že mutácie nového koronavírusu sa objavili aj predtým a ich vakcíny sú účinné aj proti týmto variantom.