fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Cichanovská je obvinená z formovania a financovania extrémistickej skupiny v Bielorusku

Sviatlana Cichanovská. FOTO - TASR

Bielorusko začalo trestné konanie proti bývalej prezidentskej kandidátke Svetlane Cichanovskej a jej opozičnému hnutiu Koordinačná rada. Jej členovia sú obvinení z vytvorenia extrémistickej skupiny, ktorá má za cieľ zvrhnúť vládu, informuje portál RT.

Všetci členovia Koordinačnej rady, ktorá bola založená v auguste po sporných voľbách, sú v súčasnosti vo väzení alebo emigrovali do zahraničia. Ich deklarovaným plánom bolo nadviazať dialóg s orgánmi s cieľom vytvoriť nové voľby. Podľa najnovšej obžaloby zverejnenej generálnou prokuratúrou sú obvinení z „vytvorenia a vedenia extrémistickej skupiny a financovania jej aktivít s cieľom protiústavného zmocnenia sa štátnej moci“.

Prezident Lukašenko ich už v auguste obvinil z rovnakej veci. Okrem Cichanovskej výslovne uviedol opozičné osobnosti Mariu Kolesnikovovú a Oľgu Kovalkovú, bývalého ministra kultúry Pavla Latuška, člena rady Sergeja Dylevského a právnika Maxima Znaka.

Ruský vedec, spolupracujúci na vývoji vakcíny, „vypadol“ z okna. Aj s bodnými ranami

Bieloruské nepokoje sa začali 9. augusta, keď bol Lukašenko vyhlásený za víťaza prezidentských volieb. Podľa oficiálnych výsledkov, ktoré opozícia považuje za zmanipulované, si dlhoročného vodcu vybralo 80,1% voličov.

Po zatvorení volebných miestností sa začali demonštrácie proti údajnému sfalšovaniu výsledkov. O niekoľko dní neskôr Cichanovská utiekla do Litvy a založila Koordinačnú radu. Odvtedy sa v uliciach krajiny pravidelne konajú protesty, v ktorých demonštranti požadujú demisiu prezidenta.

USA zvýšili vojenskú prítomnosť pri ruských hraniciach o 15 percent

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info